Фериботите, които някога са акостирали край малките острови на иранското езеро Урмия, сега са пълни с ръжда и са заседнали в район, който прилича повече на солена равнина, отколкото на езеро.
Само преди две десетилетия Урмия беше най-голямото езеро в Близкия изток, а местната икономика се основаваше на процъфтяващ туристически център с хотели и ресторанти.
"Смъртта" на това езеро беше бърза. Размерът му се е смалил повече от два пъти - от 5400 квадратни километра през 1990 г. на 2500 днес. Експертите се опасяват, че скоро може да изчезне напълно.
"Те консумират повече вода, отколкото има валежи"
Такива проблеми съществуват в много части на Близкия изток, където има все по-малко вода. Районът е засегнат от постоянни суши и високи температури, при които едва ли е възможно да се оцелее. В допълнение към проблемите с изменението на климата, има потребление на вода и лошо управление на инфраструктурата.
"Някои държави от Близкия изток, между които Иран, Ирак и Йордания, изпомпват огромни количества вода за напояване на земеделска земя", каза Чарлз Исланд от Института за световни ресурси (WRI).
"Те консумират повече вода, отколкото има валежи и поради това нивото на подземните води намалява. Поради намалените валежи и увеличеното търсене на вода, много реки, езера и блата пресъхват", уточни местният журналист Ахад Ахмед.
Последиците от този недостиг на вода биха могли да бъдат още по-ужасни, като някои райони могат да станат неблагоприятни за живот. Освен това може да има по-силно напрежение относно споделянето и управлението на водните ресурси и може да избухне политическо насилие.
Лоши прогнози за бъдещето
Проблемите с водата в Иран вече причиниха смърт. През юли властите убиха трима протестиращи срещу недостига на вода в югозападната част на страната.
Предполага се, че зимите в Близкия изток ще бъдат все по-сухи с глобалното затопляне и въпреки че лятото ще бъде по-влажно, високите температури ще затруднят цялата ситуация.
Изменението на климата засяга не само количеството налична вода, но и нейното качество. Урмия е хиперсолено, т.е. много солено езеро. С намаляването му концентрацията на сол се увеличава и става толкова екстремна, че използването на тази вода в действителност вреди на посевите, пише БГНЕС.
Йордания внася вода от Израел
Хората в Йордания са свикнали да живеят с малко вода, но изследванията, публикувани в Proceedings of the National Academy of Sciences, показват, че до края на века те ще трябва да намалят наполовина потреблението на вода на глава от населението.
Повечето йорданци с ниски доходи ще живеят с 40 литра на ден за всичките си нужди - пиене, къпане, пране на дрехи и чинии. Средният американец днес използва около 10 пъти от това количество.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК