Талибаните ще позволят на жените да работят в тяхното правителство при определени условия, отбелязвайки промяна по тема, която ще помогне да се определи дали САЩ и техните съюзници официално признават авторитета на бойната група в Афганистан, пише Bloomberg.
Жените имат право да работят, "където решат" в рамките на шериата, според талибански служител, който поиска да не бъде идентифициран поради правилата на групата за даване на изявления пред медиите. Тези работни места могат да бъдат в правителството, частния сектор, търговията и другаде, каза още той.
По-рано Associated Press цитира член на културната комисия на талибаните, който казва, че „жените трябва да бъдат в правителствената структура" според закона на шериата. "Ислямското емирство не иска жените да бъдат жертви", цитира новинарската организация Енамула Самангани.
През последните дни САЩ и други държави обвързаха официалното признаване на талибаните с желанието им да сформират приобщаващо правителство, като Съветът за сигурност на ООН призова за "пълно, равно и значимо участие на жените". Ислямистите се опитват да представят по-умерен имидж, докато се готвят да поемат властта, след като американските войници се оттеглиха светкавично от Афганистан след 20 години в страната.
В петгодишното си управление от 1996 до 2001 г., когато САЩ нахлуха след терористичните атаки на 11 септември, талибаните бяха управлявали Афганистан при изключително консервативна интерпретация на законите на шериата. На жените им беше забранено да работят извън домовете си, както и да посещават училища или колежи. При всяко едно излизане навън се изискваше от тях да имат придружител мъж и се очакваше да носят бурка - дреха, която покрива цялото им лице и тяло. Наказанията за неспазване на забраните включват публични убийства с камъни и екзекуции, информира bloombergtv.bg.
Талибаните многократно правеха обещания относно сигурността и "амнистия" за всички държавни представители и служители откакто бойците им влязоха в столицата Кабул и превзеха президентския дворец. Подкрепяният от САЩ президент на страната Ашраф Гани избяга на неизвестно място в същия ден.
Началникът на полевите операции на UNICEF Мустафа Бен Месауд изрази предпазлив оптимизъм относно работата с представители на талибаните след завземането им на власт в Афганистан, като се позова на ранните им изказвания относно подкрепата за образованието на момичетата.
Детският фонд на ООН все още доставя помощ в повечето части на страната и е провел първоначални срещи с нови представители на талибаните в наскоро превзети градове като Кандахар, Херат и Джалалабад.
"Имаме текущи дискусии, като сме доста оптимистични въз основа на тези дискусии", каза началникът на полевите операции на УНИЦЕФ в Афганистан Мустафа Бен Месауд на брифинг на ООН, добавяйки, че 11 от 13-те офиса на място в момента работят.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК