Нулевият Ковид пациент може би все пак е бил лабораторен работник от Ухан, заразен от прилеп, призна ръководителят на СЗО, след като първоначално изключи теорията за излизане на вируса от лаборатория.
Първият в света пациент с Ковид-19 може да е бил заразен от прилеп, докато е работил в лаборатория в Ухан в Китай, призна Световната здравна организация, цитирана от "Дейли Мейл".
Д-р Петер Ембарек, ръководил проучването на СЗО за произхода на пандемията от коронавирус в Китай, направи шокиращото твърдение, въпреки че първоначално отхвърли идеята, че вирусът е излязъл от лаборатория като изключително малко вероятно.
Сега Ембарек призна, че теорията за изтичане от лаборатория е вероятна, което предполага, че китайски изследовател е можел да бъде заразен от прилеп, докато взема проби във връзка с изследване в лаборатория в Ухан.
Ембарек каза пред датската телевизия TV2: "Служител, заразен на терен чрез вземане на проби, попада под една от вероятните хипотези. Става въпрос за скок на вируса директно от прилеп на човек."
Датският учен подчерта, че следователите на СЗО не са открили преки доказателства за това. Но Китай отдавна е обвинен в САЩ и в чужбина, че прикрива първоначалното огнище и информация за първата поява на вируса в Ухан през декември 2019 г.
През май Джо Байдън нареди на американските разузнавателни агенции да проведат нова проверка за произхода на Ковид, признавайки, че те са „разделени“ по въпроса дали вирусът е изтекъл от лаборатория.
Ръководителят на СЗО Гебрейесус обвини Китай, че не е споделил важни данни по време на разследването си за произхода на Ковид-19.
Д-р Ембарек сега разкри колко трудно е било за екипа му да получи достъп до документи и дори да обсъди теорията за изтичане на лаборатория с китайски учени и служители.
"Не успяхме да разгледаме лабораторни книги или документи директно от лабораторията", каза д-р Ембарек.
Други предполагат, че източникът на вируса е Уханският институт по вирусология, китайска лаборатория, която е най-големият център за изследване на коронавирусите в света. Те смятат, че вирусът е бил открит или в лаборатория, която събира коронавируси от диви животни, или е създаден чрез изследване за "придобиване на функция". Такива изследвания включват добавяне на свойства като повишена преносимост към вече съществуващи вируси, за да се проучат ефектите и да се разработят лечения, преди такива заболявания да се появят в дивата природа. Но изследването е изключително противоречиво, като много учени твърдят, че рисковете от създаването на такива вируси далеч надхвърлят потенциалните ползи.
Според поддръжниците на тази теория след това вирусът е изтекъл от лабораторията - вероятно чрез заразяване на персонал, който след това неволно го е предал на общото население.
Доклад от разузнаването, предаден на агенции във Вашингтон, твърди, че трима служители в лабораторията са потърсили болнично лечение през ноември 2019 г. - месец преди да бъдат открити първите официални случаи на Covid, съобщава "Уолстрийт Джърнал". Техните симптоми са "в съответствие както с Ковид-19, така и с често срещано сезонно заболяване", се казва в доклада, призовавайки за по-нататъшно разследване.
Това съвпада с множество доказателства, които предполагат, че Covid може да е циркулирал месеци преди Китай за първи път да съобщи за това на света - или в резултат на по-скоро леко заразяване, останало незабелязано, или в резултат на прикриване.
Учени от Италия твърдят, че са открили доказателства за Ковид в кръвни проби, взети още през септември 2019 г., а изследователи в Испания казват, че болестта е могла да присъства там през януари 2020 г. - месеци преди първия официален случай.
Но чак на 31 декември 2019 г. китайският офис на СЗО беше информиран за мистериозна пневмония, от която се разболяха 44 души в Ухан. По-късно СЗО беше информирана, че поне един пациент в Ухан в голям транспортен възел е показал симптоми още на 8 декември.
Пекин отправя редица необосновани твърдения, че Ковид-19 произхожда извън страната и е внесен.
Пандемията Ковид-19 досега е заразила най-малко 175 милиона души в почти всяка страна по света и е убила 3,7 милиона, въпреки че се смята, че и двата броя са много подценени.
Много от първоначалните случаи бяха свързани с мокър пазар в Ухан, където се продаваше смес от отглеждани и диви животни, което доведе до теорията, че болестта е възникнала от животински гостоприемник, преди да премине към хората.
Но сега малцина вярват, че мокрият пазар е първоначалният източник на вируса и смятат, че вирусът може да е намерил пътя си от друг източник, преди да се разпространи.
Истинският източник на вируса остава загадка, като „нулевия пациент“ - първият човек, който е хванал болестта - тепърва ще бъде идентифициран.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 3 години