Водката - напитката за елита в миналото: Арабска технология, полска рецепта

Особено дразнещо за поляците е широко разпространеното мнение, че водката произхожда от Русия

10.08.2021 | 14:51 Редактор:
Водката - напитката за елита в миналото: Арабска технология, полска рецепта
Водката - напитката за елита в миналото: Арабска технология, полска рецепта

Водката за първи път се споменава в полски и руски рецепти през 30-те години на 16 век. Оттогава тя е още един предмет за спор между двете държави: Кой я е произвел пръв?

Конкуренцията между Полша и Русия е вековна, включително в сферите на архитектурата и гастрономията. Особено дразнещо за поляците е широко разпространеното мнение, че водката произхожда от Русия.

"Водката е създадена в Полша, не в Русия. Тя е нашето ДНК", подчертава Анджей Шумовски от Обединението на полските производители на водка, което е спонсор на първия Музей на водката в Полша, открит през 2018 година във Варшава.

Технологията е разработена в Близкия изток

Агнешка Ринецка, която е екскурзоводка в музея, изтъква още в самото начало, че не може да даде отговор на най-важния въпрос: "И до днес се водят дискусии за това кой пръв е произвел водката", признава тя. Но Полша разполага с добри аргументи в своя полза. Дестилационната технология идва от Запада - пътят ѝ минава първо през Полша и оттам към Русия.

Технологията за дестилация, наречена алембик, всъщност е разработена от арабски учени. Те произвеждат високоалкохолната течност първоначално за медицински цели. И изобщо не е известно кога тези дестилати са се разпространили на Изток, пише DW.

Думата "водка" се споменава в документи в Полша за първи път през 1405 година. Но тогава има друго значение - не на алкохолна напитка, а на локва или езерце. Първите полски и руски рецепти за водка са от 1530 година, като в тях странни дестилати - включващи например счукани черупки от охлюви, златни листове или коси от девици - се смесвали с вода, за да се превърнат в медицински тинктури, разказва "Нойе Цюрхер Цайтунг".

Напитка за елита

Водката става такава, каквото я познаваме днес, едва през 17-18-и век, когато наличието на достатъчно ръж, овес, ечемик и картофи в Източна Европа е причина тези продукти да бъдат предпочитани като суровини. За разлика от днес, тогава само елитът е можел да си позволи скъпия алкохол. Един полски работник е печелел половин злота на ден, а 4-литрово шише водка е струвало 14 злоти. Същевременно се развивала и културата на пиене - чрез тостовете благородниците засвидетелствали своята лоялност към родината, към краля и т.н. Водката ставала все по-любимо питие и на войниците - във вид на утешение, насърчение и средство за лекуване на рани едновременно. Полша започнала да изнася своята водка в половин Европа.

През 19-и век технологическият напредък улеснява промишленото производство. Т.нар. "тарелка на Писториус" позволява повишаване на ефективността.

Водката и до ден-днешен се произвежда в три стъпки - първо се вари, след това ферментира и накрая се дестилира. Така се получава "продуктът без цвят, вкус и мирис", които описва водката според официалната дефиниция. Великите сили, които си поделят Полша, организират производството на водка на своите територии. В Русия монополът върху водката става един от основните източници на държавни приходи.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК