Пожари, наводнения, свлачища. Апокалиптични гледки от много точки на света накараха мнозина да се замислят какво се случва със света и това ли е действителността, за която учени предупреждават от години.
В началото на август се очаква да излезе колосален доклад за състоянието на глобалния климат от Междуправителствения панел по климатичните промени (IPCC) на ООН, пише Пилита Кларк за Financial Times.Десетилетни температурни рекорди бяха подобрени само за няколко седмици с цели 5 градуса по Целзий.
Само за месец горски пожари на практика заличиха канадско село от картата, след като то подобри националния рекорд с температура от 49,6 градуса.
Наводнения заляха германски градове като цунами, подхвърляйки автомобили като коркови тапи.
Ужасени пътници в китайското метро стояха във вода до гърдите, след като дъждът за почти една година падна за три дни.
Но честотата и тежестта на тези събития пораждат обезпокоителни въпроси: дали не навлизаме в период на нелинейни климатични промени, при който температурите и екстремните събития не се увеличават плавно, както се очакваше, а идват внезапно, по-често и по-мощно? "Затоплянето е точно в съответствие с прогнозите на моделите отпреди десетилетия. Факт е по-скоро, че някои от въздействията са по-големи, отколкото учените предвиждаха", посочва Майкъл Ман, директор на Научния център за земната система в Пенсилванския университет, цитиран от investor.bg."Северноамериканската гореща вълна би била практически невъзможна без промените в климата, причинени от човека", убеден е Ван Олденборг, съръководител на група учени в областта на световния климат.
Като "блясъкът на надеждата" определиха учени опитите за справяне с климатичните проблеми - въвеждането на електрическите автомобили, възобновяемите енергийни източници.
Снимки: Bloomberg.com
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК