Financial Times: Американците имат едновременно всичко и нищо пред себе си

Икономическият бум и гражданският упадък съжителстват в САЩ

15.07.2021 | 12:36 Редактор:
Financial Times: Американците имат едновременно всичко и нищо пред себе си
Financial Times: Американците имат едновременно всичко и нищо пред себе си

Ето няколко двойки факти за съвременните САЩ. Икономиката добави 850 хил. работни места за един месец; една трета от избирателите смятат, че последните президентски избори са били фалшифицирани. Затваряне без мирновременен аналог костваше само 3,5% от БВП; щат с размерите на Джорджия ограничава независимостта на изборните служители. На ниво от 7%, очакваният икономически растеж тази година е като този от средата на 2000-те години в Китай; подложен два пъти на импийчмънт президент е почти фаворит за следващата номинация на републиканците, пише Джанан Гънейш за Financial Times.

Икономическите и гражданските перспективи на Америка едва ли биха могли да бъдат по-различни. Войната срещу клишето ме спира да цитирам първото изречение от "Приказка за два града". Но американците наистина могат да твърдят, че имат едновременно всичко и нищо пред себе си, като се наслаждават на пролетта и понасят зимата едновременно. Тяхната нация е достигнала до някакъв вид благоденстваща дисфункция.

За определен вид материалисти, сигурни, че икономиката движи всичко - от индивидуалната престъпност до националната политика, това е неприятно. Достатъчно лошо беше, че забогатяването на Китай не го превърна в една огромна Нидерландия с многопартиен плурализъм. Още по-лошо е, че дори САЩ се противопоставят на евентуалната връзка между икономическия и политическия прогрес. След епоха, в която изпревариха в иновациите Западна Европа и Япония, те не успяха да извършат безкръвна смяна на властта.

Сега САЩ са с между една четвърт и една трета по-богати от Великобритания. Но изборите в коя държава през 2024 г. ви създават по-неприятно усещане? САЩ имат по-високи доходи на глава от населението дори от Германия. Но на коя демокрация бихте заложили, че ще бъде функционираща към средата на века?

В определен смисъл изглежда, че гражданската възвръщаемост на икономическия растеж е нулева или дори отрицателна. Теорията на левицата е, че разпределението е по-значимо от самия мащаб на богатството или от неговия темп на растеж. Твърде голямата разлика между богатите и бедните изпитва якостта на техните граждански ангажименти.

Каквато и да е причината, отделянето между икономическото и гражданското в Америка лесно би могло да е благоприятно. Въпросът не е, че една богата страна е толкова политически разбита, а че една политически разбита държава е толкова богата.

Четете повече по темата в Investor.bg

Снимка: Bloomberg L.P.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК