10% от световното население гладува. В същото време Мъск, Безос и Брансън се надпреварват в небето. Нека летят, но не може ли с толкова пари и енергия да спасим и гладуващите? Преди да сме започнали да ходим на почивка в Космоса.
Броят на гладуващите по света е нараснал значително заради пандемията. През 2020 г. над 800 млн. души, т.е. 10% от световното население, са нямали достатъчно храна, сочи доклад на ООН.
Ако сега някой каже, че е шокиран, лъже. Защото това съобщение не е дошло неочаквано. Проблемът просто се игнорира. Нашият богат свят е изпаднал в хранителна кома. И ситуацията става все по-абсурдна, пише Анте Пасенхайм за DW.
Първо климатичните промени, после пандемията
В Канада жегите и пожарите изпепеляват от седмици насам царевичните полета. Северозападът на една от най-богатите индустриални страни в света трепери за реколтата си. А експертите по климатичните въпроси го казват съвсем ясно: тази гореща вълна е рожба на човека. Следващата вече чука на вратата. Но политиците казват: трябва да се напаснем към климатичните промени.
Вярно, по-изненадваща от климатичните промени беше пандемията. Тя ни връхлетя изведнъж. И според доклада на ООН именно тя е причината за повишаването на броя на гладуващите по света през 2020. За броя на малките недохранени деца, които са само кожа и кости, които не могат да учат, защото никога не са сити. И които не са били сити и преди пандемията.Когато генералният секретар на ООН Антонио Гутериш призова поне в тежките пандемични времена да оставим оръжията, военните конфликти не свършиха. Ужасяващо! Но и това не е изненада, смята Пасенхайм.
Но пък всички си имат извинение: коронавирусът и последиците от пандемията са повишили броя на гладуващите по света с 18%. И сега изведнъж всички се опасяват че до 2030 целта на ООН няма да може да бъде постигната. А именно: дотогава вече никой да не гладува. Знаем, че и тогава 660 млн. хора по света няма да бъдат нахранени - над 8 пъти повече от населението на Германия.
Вече няма извинениеКрайно време е да спрем да си затваряме очите! Трябва да променим световната система за изхранване, за да сме сигурни, че в Южен Судан например една чиния бобена чорба няма да е сто пъти по-скъпа, отколкото в Берлин, съотнесено към приходите на хората. Или казано с други думи: по-скъпа от средните дневни приходи. Борбата срещу глада трябва да е задружна - така, както се води борбата срещу коронавируса. И с толкова много енергия, че целта на ООН за един свят без гладуващи хора да бъде постигната преди да започнем да ходим на почивка в Космоса, категоричен е Пасенхайм.
Снимка: Bloomberg L.P.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК