Трудовите пазари в развитите страни са възстановили само половината от изгубената заетост, която отчетоха по време на пандемията, като младите и нискоквалифицираните служители са най-тежко засегнати, предава Bloomberg.
Това е заключението в изследване от 400 страници на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), което е установило, че около 22 млн. работни места са изчезнали до края на 2020 г. в индустриализираните страни. Базираната в Париж институция съобщи, че пълно възстановяване на заетостта до нивата преди пандемията няма да се случи до края на следващата година.
Данните показват, че коронавирусната пандемия е ускорила редица тенденции, които започнаха през последните десет години, включително нарастване на неравенството в доходите, пренасочване към работни места, изискващи по-големи технически умения, и по-малко възможности за сигурна заетост за нискоквалифицираните служители.
"Ако сега не успеем да се справим с неравенството и изключването, вероятно ще се стигне не само до по-дълбоко разделение в обществото, а ще има отрицателни последици за производителността и възстановяването на икономиката“, коментира директорът на отдела за заетостта, труда и социалната политика в ОИСР Стефано Скарпета.
Организацията е установила "бързо натрупване" на дългосрочна безработица, като всяка вълна на ограничения заради пандемията е затруднила още повече хората да се върнат на пазара на труда.
Заетите в хотелиерството и ресторантьорството и в сектора на услугите, които бяха принудени да затворят за месеци, регистрират най-високи нива на безработица и по-ниско ниво на образование от хората с професии, които могат да се извършват от вкъщи. Заетостта е нараснала в сектори като финанси и застраховане дори в разгара на пандемията, а при професии с по-ниско заплащане работното време е било намалено с над 28%.
Авторите на доклада предупреждават за "особено тревожен" ръст на незаетостта сред младите хора в повечето страни и призовават правителствата да увеличат възможностите за преквалифициране на служителите.
Четете повече по темата в investor.bg.
Снимка: Bloomberg.com
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 3 години