С помощта на скъпоструващи адвокати руските олигарси успяват да смажат критичните публикации срещу режима на Путин във Великобритания. Рецептата е проста: завеждане на дела за милиони без значение от резултата.
Винаги е било рисковано да разказваш за възхода на Владимир Путин и близките до него олигарси. И то не само в Русия. Сега се оказа, че и за британски издателства е опасно да публикуват книги по темата. Най-новият случай е свързан с книгата "Хората на Путин". Неин автор е Катрин Белтън - реномирана бивша кореспонденка на "Файненшъл Таймс" в Москва. В книгата Белтън описва Путиновия "КГБ-капитализъм" и неговите методи.
"Гардиън" похвали книгата, публикувана от издателството "Харпър Колинс", и я нарече "революционна". "Ню Йорк Таймс" я описа като прецизно, пълноценно и елегантно обобщение на системата на Путин, чиито мрежи отдавна са проникнали дълбоко и в западните демокрации. В това отношение Лондон, като любимо място на руските олигарси, играе централна роля.
Олигарсите започват дела с цел сплашване
Макар британският министър на отбраната Гевин Уилямсън да определи Русия като най-голямата заплаха за страната, срещу която трябва да се противопостави с "изключителна решителност", свързаните с Кремъл олигарси се радват на привилегии и правна защита в Лондон. И то до степен, която е несравнима с всяко друго място в западния свят.
Катрин Белтън и нейното лондонско издателство бяха обвинени в клевета от четирима руски милиардери, сред които Михаил Фридман, Роман Амбрамович и Игор Сечин, шефа на контролирания от Кремъл концерн "Роснефт".
Белтън надали трябва сериозно да се опасява, че ще загуби делото. Но същинският проблем е друг: британското правосъдие позволява т.н. стратегически жалби, чиято цел не е непременната победа, а сплашването на противника. Именно те повишават неимоверно цената за изразяването на критични мнения, тъй като адвокатските хонорари за този вид дела възлизат на милиони и на първо време трябва да бъдат поети и от двете страни, пише DW.
"Смразяващ" ефект за автори и издателства
В случая на Белтът трима обвинители съдят авторката и в лично качество. А това би могло да се превърне във финансова катастрофа за нея - дори да спечели всички дела. Засега тя отказва коментари за своята книга и обвиненията. И така, както посочва Джесика Ни Мхайнин от организацията Index for Censorship ("Индекс за цензура"), основната цел на обвинителите вече може да се смята за постигната - т.нар. "смразяващ" ефект.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК