Коронавирусът по един или друг начин ще си отиде, но след него остават отпадъци, които могат да останат завинаги с нас, коментират експерти по околната среда, цитирани от гръцкото издание "Катимерини". Трудно можем да си представим обемите на отпадъците, защото защитните средства, които използваме ежедневно не са толкова много, но в световен мащаб се образуват огромни количества, коментира Антонис Мавропулос, член на Програмата за околна среда на ООН (UNEP).
Всеки ден се генерират по 1,5 млн. тона отпадъци от индивидуални защитни средства за еднократна употреба - маски, ръкавици, престилки и т.н.
Въпреки всички усилия за ограничаване на употребата на пластмасите, глобалният пазар на опаковките ще достигне стойност от 1,02 млрд. долара през тази година спрямо 900 млн. долара през 2019 година.
За увеличаването на отпадъците не са виновни само защитните средства. В много заведения за хранене започнаха масово да се използват пластмасови прибори за хранене, расте и броят на пластмасовите опаковки за еднократна употреба за стоките, доставяни чрез куриери и т.н.
Още една област, за която трудно си даваме сметка, са и пакетите за тестване, чрез които в много държави хората се завръщат към нормалността.
В Гърция самотестването по няколко пъти на седмица е задължително за учениците например. Досега се обсъждаха проблеми от сорта какъв точно е резултатът и как да се съобщи той, но реално тези тестове се оказват и сериозен проблем за околната среда. В пластмасовите контейнери се съдържат нонилфенол етоксилати, които са токсични субстанции.
Те могат да доведат до ендокринни заболявания и като цяло - проблеми с имунната система, дори и в много малки количества.
Не са биоразградими и са вещества, които са опасни за околната среда, разказва и Петрос Самарас, преподавател по хранителни технологии в Международния еленски университет в Солун.
Да, самият тест не е голям, но хиляди се правят всеки ден, а указанията, че става въпрос за опасен биологичен отпадък са написани с много дребен шрифт. Но повечето хора не четат описанието, а следват инструкциите на гръцките власти, споделят експертите. В тях е написано, че тестовете могат да бъдат изхвърлени в нормалните контейнери за смет, освен ако не са положителни.
Ако са позитивни, тогава те трябва да бъдат добре обвити - в две пластмасови пликчета, гласят съветите на властите.
Експертите имат решение за този проблем. Според тях тестовете трябва да бъдат третирани като неизползвани лекарства, които се връщат в аптеката в специални зелени контейнери и след това се изпращат за унищожаване. Всеки друг метод е опасен както за здравето на хората, така и за околната среда.
За Самарас е нужно да се обърне внимание на хората и информацията как да се изхвърлят отпадъците от пакетите за самотестване да е по-ясна. Положителните тестове трябва не просто да се сложат в две торбички, а и да се оставят на подходящо място за поне 72 часа, за да не се разпространи вирусът.
Още по темата четете на investor.bg
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 3 години