Антителата срещу новия коронавирус се запазват в човешкия организъм, преболедувал Ковид-19, до осем месеца след поставянето на диагнозата. До този извод стигнаха изследователи от миланската клиника "Сан Рафаеле" в съвместно проучване с експерти от Висшия здравен институт, съобщиха АФП и ТАСС.
Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Нейчър камюникейшънс". В него са участвали 162-ма пациенти, 67 на сто от които са били мъже, потърсили лекарска помощ в миланската болница през първата вълна на пандемията.
Авторите на изследването отбелязват, че продължителността на активност на антителата не зависи от тежестта на протичане на инфекцията. При инфектирани с новия коронавирус пациенти, които не изработят антитела в първите две седмици след заразяването, съществува риск от развитие на тежка форма на болестта.
Координаторът на изследването Габриела Скарлати изтъкна, че пациенти, при които не се образуват антитела една седмица след заразяването, трябва да бъдат лекувани с особено внимание.
"Това ще предотврати възникването на тежки форми на заболяването", каза тя, цитирана от БТА.
Учените установили по време на изследването, че наличието в организма на антитела срещу други видове коронавируси или сезонни грипове не пречи на изработването на антитела срещу новия коронавирус. Изследователите тепърва ще уточняват колко време след оздравяване преболедувалите трябва да се ваксинират, както и доколко антителата след инфекция са ефикасни срещу различните варианти на коронавируса.Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК