Вьоса Османи – юрист, реформатор, а от скоро и новият президент на Косово. Едва на 38 години, тя е одобрена от парламента в Прищина, с подкрепата на министър-председателя Албин Курти и неговата партия "Самоопределение", да заеме почетния пост като лидер на страната. Османи получава 71 гласа от общо 82-ма депутати в 120-местния парламент.
Тя започва кариерата си като тийнейджърка активистка. Учи право в Прищина, а след това завършва магистърска и бакалавърска степен в университета в Питсбърг, САЩ. Тя е възприемана за модел за подражание на жените в балканската страна и е втората жена начело на Косово след Атифете Яхяга, която е президент между 2011 и 2016 г.
За разлика от премиера Курти, Османи заявява, че за нея е приоритет да възобнови спрените преговори за нормализиране на отношенията със Сърбия. Официално Белград все още гледа на Косово като на сръбска провинция и отхвърля декларацията за независимост от 2008 г.
"Мир ще бъде постигнат само когато видим разкаяние и извинение от страна на Сърбия и когато видим справедливост за онези, които са пострадали от нейните престъпления", споделя тя, цитирана от "Дойче веле".
Бившият президент – Хашим Тачи, както и повечето косовски политици, изгражда репутацията си на базата на военните си постижения, воювайки като партизански командир срещу сръбските въоръжени сили. Кулминацията на войната е бомбардировките на НАТО срещу Сърбия през 1999 г. , които принуждават Белград да изтегли полицията и армията си от Косово. С подкрепата на САЩ и други западни страни Косово обявява независимост, но Русия, Китай и няколко други страни от ЕС не го признават за независима държава. Президентският пост се овакантява през ноември, след като Хашим Тачи подава оставка заради обвинения във военни престъпления.Страната продължава да е затънала в икономически проблеми и политически разногласия, като от време на време се стига и до напрежение в отношенията с Белград. Както Османи, така и министър-председателят Албин Курти се представят като част от следващото поколение косовски политици, които изповядват по-либерални ценности и обещават да се борят с широко разпространената корупция, да подобрят положението в страната и да затвърдят позицията и пред света.
Автор: Антоанета Данаилова
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК