Как и защо се стигна до имунизационния хаос с AstraZeneca в Европа
Европа действа напълно разединено по отношение на прилагането на ваксината на AstraZeneca. Отделните държави променят постоянно препоръките си в съответствие с актуалните данни.
Дания, Нидерландия, България и Исландия спряха ваксинирането с препарата на AstraZeneca. Последваха ги Франция, Испания, Португалия, Италия, Словения, Люксембург. На 15 март и Германия прибягва до това решение, припомня DW.
Три дни по-късно ЕМА обяви ваксината за достатъчно сигурна. Ден по-късно Германия поднови имунизациите с AstraZeneca за всички, без възрастови ограничения. След като броят на установените случаи на тромбози на мозъчните вени специално при по-младите жени нарасна, федералното правителство, по съвет на Постоянната имунизационна комисия, взе решението с препарата на AstraZeneca да бъдат ваксинирани само хората над 60 години.
Британската имунизационна комисия оповести, че заради страничните явления AstraZeneca ще се прилага само при хора над 30 години. Във Великобритания до края на март са поставени над 20 милиона дози от препарата.
И след последните препоръки на ЕМА, предвиждащи масово използване на ваксината независимо от възрастта, Германия остана на позицията си да прилага препарата само при хората над 60 години. Така стоят нещата и в Италия и в Нидерландия, подобен ход планират Испания и Португалия.
Във Франция и в Белгия пък могат да бъдат имунизирани и хора, които са с пет години по-млади. В тези две държави ваксинациите с AstraZeneca са възможни от 55 години нататък.
Австрия следва препоръките на ЕМА и продължава да ваксинира всички пълнолетни, независимо от тяхната възраст, с AstraZeneca. В България ваксинирането също продължава, но "с повишено внимание при жените под 60 години".
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Останете информирани с Bulgaria ON AIR и в канала ни в
Google News Showcase.
Харесайте страницата ни във Facebook
ТУК
преди 3 години
преди 3 години
преди 3 години
преди 3 години
преди 3 години
преди 3 години