Ваксината срещу Ковид-19 на Pfizer запазва висока ефективност и след шест месеца, показват новите проучвания, които компанията възнамерява да използва за регистрация на нови пазари.
Анализът на данните от последния етап на клиничното проучване, обхващащо 46 307 души показа, че ваксината е 91,3% ефективна при предотвратяване на симптоматичен Ковид, предава Bloomberg.
Неутрализиращият ефект на ваксината започва една седмица след втората доза и продължава до шест месеца. Само в САЩ ефективността е била малко по-висока - 92,6%, сочи информация, публикувана в четвъртък от Pfizer/BioNTech.
В същото време компаниите бяха сред първите, предоставили информация за това как тяхната ваксина се справя с новите варианти. Първоначалните опасения бяха, че не е така ефективна. При южноафриканския вариант, известен като B.1.351, девет от 800 участници в проучването развиват симптоми на коронавирусна инфекция, включително и 6-ма, заразени с B.1.351. Всички те обаче попадат в плацебо групата, което дава основания да се предположи, че ваксината запазва ефективността си и спрямо южноафриканския вариант.
В свое изявление Алберт Бурла, главен изпълнителен директор на Pfizer, каза че резултатите от проучването позволяват на компанията да поиска лиценз от Американската агенция по лекарствата (FDA) . Продуктът вече има разрешение за "спешна употреба" от регулатора, който е в сила до края на извънредната ситуация и може да бъде оттеглено или променено по всяко време. Официалното одобрение е за значително по-дълъг срок.
Скоро Pfizer ще сподели данните с останалите регулатори по света и ще ги предостави за публикуване в рецензирано научно списание, заяви говорителят на Pfizer Ейми Роуз. Ефективността на продукта в рамките на 6 месеца е малко под 95%, както първоначално беше установена. Двукратната ваксина също така предотвратява всички или почти всички тежки случаи на болестта за срок над шест месеца. Компаниите заявиха, че няма нови сериозни опасения за безопасността на продукта, информира bloombergtv.bg.
Данните бяха публикувани в съвместно изявление на двете компании, но все още не са предоставени за независим преглед и публикация научно списание.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК