СЗО за ваксинирането: Пропаст, която става все по-гротескна

"Ако не прекратим тази пандемия възможно най-скоро, може да ни задържи в продължение на години", заяви Тедрос Гебрейесус

23.03.2021 | 11:20 Редактор:
СЗО за ваксинирането: Пропаст, която става все по-гротескна
СЗО за ваксинирането: Пропаст, която става все по-гротескна

Това е пропаст, която расте и която става все по-гротескна от ден на ден ден. Така генералният директор на СЗО Тедрос Адханом Гебрейесус окачестви нарастващото несъответствие в цифрите на ваксинациите срещу Ковид-19 на богатите и бедните страни.

На пресконференция той заяви, че е "шокиращо" колко малко е направено, за да се осигури справедливо разпределение на ваксините по света и по този начин да се избегне това, което той нарече "катастрофален морален провал".

"Страните, които сега ваксинират по-млади, по-здрави хора с нисък риск от заболяване, правят това с цената на живота на здравните работници, възрастните хора и други рискови групи в други страни", каза Тедрос. Той заяви,  че освен моралното възмущение, което може да причини, неравномерното разпределение на ваксините е лоша стратегия от икономическа и епидемиологична гледна точка.

И обясни, че колкото повече се предава вирусът, толкова по-вероятно е да се появят нови варианти, срещу които от своя страна ваксините вероятно не са толкова ефективни. От тази гледна точка Гебрейесус смята, че богатите страни си дават фалшиво чувство за сигурност, съобщава БГНЕС.

"Ако не прекратим тази пандемия възможно най-скоро, тя може да ни задържи в продължение на години", предупреди той.

Но колко голяма е разликата?

До този понеделник в общо 162 територии са приложени над 455 милиона дози ваксини срещу Ковид-19, според данни, събрани от "Франс прес". От тях обаче, само 0,1% са инжектирани в 29-те страни с най-ниски доходи, в които живеят 9% от населението на света. За разлика от тях, 56% от дозите се прилагат в страни с високи доходи, където живеят 16% от жителите на света.

Един от начините за получаване на ваксини до бедните страни е чрез Covax, глобален механизъм, който се стреми да гарантира, че 92 от най-необлагодетелстваните икономики имат достъп до тези имунизации, разходите за които ще бъдат покрити от дарители.

Covax е разпространил повече от 31 милиона дози в 57 държави и плановете му са да разпространи достатъчно ваксини, за да достигне до 27% от населението на тези 92 държави.

От началото на пандемията до този понеделник в света са регистрирани над 2,7 милиона потвърдени смъртни случая от коронавирус, според данни от университета "Джон Хопкинс" в САЩ.

Снимка: БГНЕС

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК


3
0 rate up comment rate down comment 0
Марта
преди 3 години
Защо да даряват ваксини като могат да бъдат купени ?В по- бедните от България държави Гейтс има опит с други ваксини и медикаменти,а населението на тези държави- с последиците от това.Какво е общото между Центъра за контрол на заболяванията( CDC), Националния институт по здравеопазване( NIH), Алиансът за ваксини GAVI,Световният икономически форум и СЗО? Финансиране през Фондацията на Бил и Мелинда Гейтс. Сигнализирай за неуместен коментар
2
1 rate up comment rate down comment 0
СЗО НПО
преди 3 години
Ами "филантропите" милиардери Сорос и Гейтс защо не се проявят и да дарят ваксини на бедните? Нали те са от тези, които най-много забогатяха по време на пандемията? Сигнализирай за неуместен коментар
1
0 rate up comment rate down comment 0
Нина
преди 3 години
Никак не са добри тези новини Сигнализирай за неуместен коментар