Ромските гета са бяло петно на европейската имунизационна карта, пише Михаел Мартенс във "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг". И други медии обръщат внимание на проблемите на ромите от Балканите в условията на пандемия.
Авторът припомня, че още в началото на пандемията за ромските гета се заговори като за евентуален източник на сериозни инфекции. Друг германски вестник - "Франкфуртер Рундшау", посочва, че в Европа навярно живеят около 10-12 милиона роми, повечето от които в Югоизточна Европа.
ФАЦ припомня, че в началото на пандемията тази опасност е била видима, но по-късно ромските квартали, най-големият сред които е пловдивският Столипиново с 60 000 жители, са изчезнали от полезрението ни.
Вестникът цитира предупрежденията отпреди година, че вирусът може да намери убежище в ромските поселища и оттам отново да атакува, когато ограниченията отпаднат, предава "Дойче Веле".
Авторът добавя, че повечето роми нямат здравна осигуровка, а някои нямат дори кръщелно свидетелство и адресна регистрация, поради което държавните статистики не ги ловят.
"Ето, че сега се очертава друг проблем. Дали имунизационните кампании ще достигнат до ромите или пък това малцинство, което е доста многобройно в някои югоизточноевропейски държави, отново ще останe почти без никаква защита?", се казва в материала.
Михаел Мартенс припомня едно изследване на ЕС от 2016 година, което доста преди пандемията предупреждава за трудностите с ваксинирането на ромското население. То стига до извода, че ромските деца се ваксинират много по-малко срещу обичайните заразни болести, а като положителни примери в това отношение посочва България, Унгария, Молдова и Словакия.
Снимки: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК