fallback

Какъв е произходът на Ковид-19 - анатомията на една конспирация

Теориите за вируса започнаха почти веднага след появата му, САЩ и Китай си прехвърлят топката

16.02.2021 | 09:50 Автор: Ралица Братанова

Слухове и теории на конспирациите за коронавируса започнаха да се разпространяват почти веднага след появата му. Твърденията, че чуждестранен противник е изпуснал биооръжие се появиха в китайските социални медии същия ден, когато Китай за първи път съобщи за избухването на мистериозен вирус, пише AP в свой анализ.

"Внимавайте за американците!“ – това писа потребител на Weibo на 31 декември 2019 г. Днес, година след като Световната здравна организация (СЗО) предупреди за епидемия от дезинформация за Ковид-19, теориите на конспирацията продължават, тласкани от включително и от китайски служители, които искат да поставят под съмнение произхода на пандемията, отнела над 2 млн. човешки живота в световен мащаб, пише AP в свой анализ.

От Пекин и Вашингтон до Москва и Техеран - политическите лидери и съюзническите медии ефективно функционират като свръхразпространители, за да усилят политически целесъобразните конспирации, които вече са в обръщение. Именно Китай, а не Русия, пое водеща роля в разпространението на чужда дезинформация за произхода на Ковид-19, тъй като беше атакуван заради ранното справяне с огнището.

Деветмесечно разследване на спонсорирана от държавата дезинформация, проведено в сътрудничество с Американската лаборатория за цифрови криминалистични изследвания, показва как слухът, че САЩ са създали вируса, причиняващ Ковид-19, се ражда от китайското правителство, разпространявайки се по интернет по целия свят. Анализът се основава на преглед на милиони публикации и статии в социалните медии Twitter, Facebook, VK, Weibo, WeChat, YouTube, Telegram и други платформи.

Китайските власти реагираха на този разказ, подхранван от QAnon, Fox News, бившия президент на САЩ Доналд Тръмп и водещи републиканци, че вирусът вместо това е произведен от Китай. Китайското министерство на външните работи казва, че Пекин е използвал разширяващия се мегафон в западните социални медии, за да популяризира приятелството и да служи на факти, като същевременно се защитава от враждебни сили, които се стремят да политизират пандемията.

"Всички страни трябва категорично да кажат "не" на разпространението на дезинформацията“, посочва министерството в изявление пред информационната агенция, като допълва: "Пред измислените обвинения е оправдано и правилно да се опровергават лъжите и да се изясняват слуховете, излагайки факти“.

Целия анализ четете в Investor.bg

Снимка: БГНЕС

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК  

fallback
Още от Свят
fallback