Екип от учени от университета в Питсбърг, начело с българина проф. Димитър Димитров, разработи терапия срещу Ковид-19, основана на изолиране на антитяло, което блокира вируса.
Проф. Димитров работи в САЩ от 1990 година, а през 2017 година създава Центъра по терапевтични антитела в университета в Питсбърг.
Според българския учен терапиите с антитела имат много голям потенциал.
От началото на годината станаха известни и няколко мутации на вируса –британски, южноафрикански и бразилски. Именно мутациите, според проф. Димитров, са и основната опасност за ефективността както на ваксините, така и на антителата.
"Нашите антитела, тези мутанти, върху които сега ги пробвахме, работят много добре срещу един от мутантите. Сега ги пробваме и върху други. Южноафриканският е по-опасен, избягва по-лесно от антителата, както и ваксините по-трудно го неутрализират.
Проф. Димитров не изключва и вероятността от трета вълна на заразата.
"От научна гледна точка ще се справим с това нещо, въпросът е времето. То е игра на преследване. Вирусът мутира, ние го преследваме", посочи той.
Самият проф. Димитров все още не се е ваксинирал, но неговата дъщеря вече го е направила.
"Освен това идва една друга ваксина, която аз лично предпочитам. Базирана ена белтък, Novavax се казва. Скоро ще бъде одобрена, обаче в клиничния опит този вариант от Южна Африка, тя има само около 50%, даже по-малко ефективност.
Тази години предстоят и клинични изпитвания върху хора чрез синтетични антитела, които неутрализират на 100 процента ХИВ инфекцията. Професор Димитров препоръча и носенето на маски и спазването на дистанция като част от борбата с коронавируса.
Вижте повече в репортажа Даяна Георгиева.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК