Как един скандал обърна нагласите на поляците за ваксините

В Полша не смогват на желаещите да се ваксинират

30.01.2021 | 09:50 Редактор:
Как един скандал обърна нагласите на поляците за ваксините
Как един скандал обърна нагласите на поляците за ваксините

Пред медицинските пунктове в Полша се образуват дълги опашки от възрастни хора, желаещи да се ваксинират срещу коронавирус. Много от тях преди това са се опитвали да се регистрират по телефона за имунизация.

“Съпругата ми чака много дълго на телефона, преди връзката да прекъсне – просто беше изхвърлена от линията. Затова сега ще си опитам късмета тук", разказва възрастен мъж от Шчечин.

Някои от пациентите са се наредили на опашка още през нощта, обяснява възрастният човек. Но и това не е гаранция за получаването на дата за имунизация, добавя той, пише "Дойче веле".

В Полша не смогват на желаещите да се ваксинират

Както в други държави, дозите от препарата на Pfizer и BioNtech в Полша също не достигат. От ваксината на Moderna са доставени едва 29 хиляди дози.

От здравното министерство съобщиха, че всички часове за ваксинация са заети до края на март. Горещата телефонна линия пък е претоварена и малцина са успели да се свържат. В петък, когато започна регистрирането на над 70-годишните, 300 хиляди души едновременно са се опитали да се регистрират на специалния номер 989. 

Доскоро подобен интерес към ваксините беше немислим в Полша. Проучване през ноември показа, че едва 43 процента от гражданите на страната искат да се ваксинират. А в началото на януари делът им вече беше нараснал на почти 70 процента. За преодоляването на скептицизма към ваксините допринесе един скандал: в края на миналата година стана ясно, че освен първата група за имунизиране, която включва основно медицинските работници, известни личности също са се сдобили с ваксина.

Една от тях е актрисата Кристина Янда. Няколко дни след ваксинацията си тя заяви в интервю за частната телевизия TVN24, че специално е попитала дали няма да пререди други, които трябва да се ваксинират преди нея. Янда е била уверена, че това няма да се случи.

Други ваксинирани също предположили, че участват в имунизационната кампания: смятали, че им поставят дози, които са “останали”.

Проверка на Университетската болница във Варшава, където са били проведени спорните ваксинации, установи, че почти половината от 450-те дози ваксини, получени от лечебното заведение, са били поставени на 200 души, които нямат връзка с клиниката. 

Някои политици също са се ваксинирали извън установения ред и дори публикуваха снимки в социалните медии. Общински съветник от управляващата партия “Право и справедливост” беше изключен от нея по тази причина. Скандалът накара много поляци да загърбят своя скептицизъм относно ваксинациите. Оттогава въпросът е как системата да се справи с потока от желаещи.

700 хиляди дози са поставени дотук

Миналата седмица беше променен редът за ваксиниране. Според новата наредба, след „Група 0“, която включва медицинския персонал, могат да се ваксинират възрастните хора, започвайки с тези над 80 години, после над 70 и над 60. След тях идва редът на хората с хронични заболявания, като рак например, след това на учителите, военните и полицаите.

До момента в Полша са поставени над 700 хиляди дози от ваксините. Почти два процента от цялото население са получили поне една инжекция. По принцип за чужденците, които пребивават законно в Полша, важат същите правила, както и за поляците - при определени условия.

Три четвърти от всички разрешения за работа, издадени в Полша през 2019 г., са на украинци. Официално те са около половин милион души. Но вероятно много повече украинци живеят и работят в Полша. 

„Всеки, чийто престой е регламентиран, например с разрешение за временно или постоянно пребиваване, може да бъде ваксиниран“, увери началникът на кабинета на министър-председателя и ръководител на имунизационната кампания Михал Дворчик.

Ще ваксинират ли чужденците в Полша?

В интервю за ДВ Олга Дуда от Асоциацията на украинците в Полша посочва, че бюрократичните процедури в страната отнемат много време - и при много украинци процедурата за получаване на статут трае месеци. Мнозина я заобикалят и сега няма да могат да се възползват от ваксинациите, които в тяхната родина Украйна все още не са започнали.

Този проблем е с дългосрочни последици, тъй като ако Полша отвори границите си за гастарбайтери от изток, те могат да внесат вируса отново и по този начин да компрометират успеха на ваксинацията. Дворчик твърди, че групата на хората от засегнатите страни, имащи право на ваксинация, може да бъде разширена. но това ще зависи от наличието на ваксини и по-нататъшното развитие на пандемията в Полша.

Снимка: БГНЕС

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

 


5
2 rate up comment rate down comment 0
Xi213-YHj84
преди 3 години
Който иска, да се ваксинира, да го направи! Само да не би да сте объркали типа на опашките, защото преди няколко години попитах за какво се редят и чакат толкова рано поляците около 6ч. сутринта? А отговорът ме срази - за бира. Сигнализирай за неуместен коментар
4
0 rate up comment rate down comment 0
анонимен
преди 3 години
*** полски народ!!! Хитлер затова ги е превзел за една нощ тия ***. Сигнализирай за неуместен коментар
3
0 rate up comment rate down comment 0
amber
преди 3 години
Ми мноо ясно, скарали се и веднага събрали очите на простолюдието. Ако пък се скарат за ваксините във Вип Брадър, ти да видиш! Ей тва хората големи *** сме, бе! Сигнализирай за неуместен коментар
2
3 rate up comment rate down comment 2
гомес
преди 3 години
Ще ви пуснат ли в Полша да проверите за опашките за ваксинация. Мислехме че по време на социлизма е имало пропаганда е и сега има. Вижте Поляците те се редят да бъдат опаразитени вие защо не се редите. Сигнализирай за неуместен коментар
1
1 rate up comment rate down comment 3
Загрижен гражданин
преди 3 години
Кво ви става бе хора? Защо тука не виждам "истински родолюбци" апропо руски ***, които да напсуват по най-гнусен начин гадните, мръсни полски католици?! Сигнализирай за неуместен коментар