Европейският съюз излезе с остра реакция към Pfizer/Biontech и AstraZeneca, които обявиха съкращаване на доставките с ваксини за държавите от ЕС през първото тримесечие на годината.
Напрежението между Брюксел и производителите на ваксини избухна само месец след старата на кампанията за имунизация в съюза. Спънка в плана за ваксинация дойде и от AstraZeneca, чийто препарат се очаква да бъде одобрен скоро. От компанията обявиха, че до края на март ще бъде доставено по-малко от договореното количество дози. Появиха се съмнения, че те са били изпратени до държави извън ЕС.
Брюксел обяви, че ще изисква от компаниите, произвеждащи ваксини срещу Ковид-19 в рамките на блока, да регистрират предварително всеки износ на дози за трети страни. Идеята получи подкрепа от здравния министър на Германия.
Журналистът Петър Пунчев, който живее в Дюселдорф, споделя, че страната е готова за масова ваксинация, но забавянето е осезаемо.
"В момента в страната са ваксинирани 1,6 млн. души, което за една 80-милионна страна е малко. Всички смятат, че това не е достатъчно, но Европа беше потърпевша от некоректните доставчици на ваксини", каза Пунчев.
Националната карантина в Германия беше удължена до 14 февруари. Решението беше взето заради мутацията на Ковид-19, която може да изправи здравната система пред още по-голям риск от претоварване.
"Всичко обаче е затворено. Животът не е нормален, но германците го приемат философски", допълни Пунчев.
В Нидерландия обаче мерките срещу Ковид-19 не се приемат философски. В Ротердам органите на реда използваха сълзотворен газ, за да разпръснат демонстрантите.
Вижте повече по темата във видеото.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 3 години
преди 3 години
преди 3 години