Трябва да знаете това, ако планирате пътуване в Западна Европа

Вижте изискванията в Германия, Австрия, Великобритания и Франция

07.01.2021 | 09:45 Редактор:
Трябва да знаете това, ако планирате пътуване в Западна Европа
Трябва да знаете това, ако планирате пътуване в Западна Европа

Хиляди европейци, работещи далеч от родината си, по време на коледните и новогодишни празници изпитаха в пълна силна рестрикциите, наложени заради пандемията. Влизането в много европейски държави вече е възможно не само след представянето на негативен тест за коронавирус, но и води до задължителна карантина, без значение какъв е резултатът то теста.

Германия

Германия разрешава на територията ѝ да влизат граждани на всички държави-членки на Европейския съюз, Исландия, Норвегия, Швейцария и Лихтенщайн, Великобритания и тези страни, в които са регистрирани ниски нива на заболеваемост. 

Преди пристигането във Федералната република всеки, който е бил в рисков регион през последните 10 дни, трябва да попълни формуляр – онлайн на www.einreiseanmeldung.de или на хартия – и да го предостави на властите при влизането си в Германия, информира "Дойче Веле".

Конкретните правила за поставяне под карантина и тестване обаче се определят от отделните провинции. От пристигащите от всички рискови райони, в това число България, Бавария изисква предоставянето на негативен тест, направен най-много 48 часа преди или до 72 часа след пристигането. Дори и тестът да покаже, че пътуващият не е заразен с коронавирус, той трябва да се изолира за най-малко пет дни, когато има възможност отново да се изследва.

Пристигащите в Северен Рейн-Вестфалия от рискови райони трябва да предоставят негативен бърз или PCR тест, направен в рамките на 24 часа преди пътуването или непосредствено след като стъпят на територията на германската провинция.

В провинция Баден-Вюртемберг задължават всеки, който пристига на нейната територия от рискова държава или друга федерална провинция, да прекара 10 дни под карантина. Изключения от задължителната карантина се правят само за упражняващите т.нар. “критични за системата” дейности, в това число лекари, гледачи и полицаи, както и за транзитно преминаващите.

Австрия

Австрия разрешава свободното влизане в страната на пристигащи от 10 държави - Австралия, Финландия, Ирландия, Исландия, Япония, Нова Зеландия, Норвегия, Южна Корея, Уругвай и Ватикана. Всички останали, пристигащи от държавите от ЕС и Европейската икономическа зона, Швейцария, Андора, Монако, Сан Марино или Великобритания, трябва да се подложат на 10-дневна карантина, която може да бъде прекратена с негативен PCR или антигенен тест, но едва на петия ден. Пътуващите по служебни причини са освободени от задължителната изолация. 

Великобритания

Новооткритият щам на коронавирус и неяснотите около Брекзит до последния момент преди финалния срок за постигане на сделка създадоха редица проблеми за пътуващите от Великобритания към континентална Европа в последния месец. Към момента редица държави са ограничили достъпа на британски граждани до тяхна територия или като цяло въздушния транспорт с Острова. Сред тях са Испания, Италия, Австрия. За момента Германия и Франция напълно са преустановили пътуването между техните държави и Великобритания до 6 януари.

Всеки, който пристига на територията на Великобритания, трябва да попълни специален формуляр преди това - https://www.gov.uk/provide-journey-contact-details-before-travel-uk . В случай че е пребивавал в държава, която Лондон разглежда като рискова (например България), след пристигането си на Острова пътуващият трябва да се самоизолира за 10 дни. Най-рано на петия ден може карантината да бъде прекратена след представянето на негативен тест.

Франция

Жителите на Европейския съюз имат право да влизат на територията на Франция. В случай че не разполагат с негативен тест, направен в последните 72 часа преди пристигането, при положителен резултат от теста на летището или при наличие на симптоми на Ковид-19, властите могат да изискат от тях да се самоизолират. 

Снимка: Bloomberg.com

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
 


1
0 rate up comment rate down comment 0
Нина
преди 3 години