Лондонският съд отказа освобождаване под гаранция на основателя на "Уикилийкс" Джулиан Асандж, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.
Решението е в отговор на искането на адвокатите на Асандж да бъде освободен под гаранция в очакване на разглеждане на искането на американските власти да бъде върнат там.
Джулиан Асандж не може да бъде освободен под гаранция в очакване на разглеждането на молбата на американската прокуратура, която продължава да иска екстрадицията му в САЩ. Това съобщи на заседание на Уестминстърския магистратски съд в Лондон съдия Ванеса Барайцер.
"Убедена съм, че има сериозни основания да вярваме, че г-н Асандж няма да се яви в съда за разглеждането на молбата, ако бъде освободен днес. Затова той трябва да остане в ареста", каза съдията, чиято реч можеше да се наблюдава дистанционно от журналисти.
На 4 януари съдия Ванеса Барайцер неочаквано отказа екстрадиция на Асандж на американските власти, а адвокатите от американска страна заявиха, че ще обжалват това решение.
На Асандж бе отказано освобождаване под гаранция с мотива, че преди това е нарушил условията за гаранция, съобщи от своя страна РИА Новости. Съдът отказа всички предишни молби на адвокатите му на същото основание.
Обжалването може да отнеме много месеци, ако не и над година.Президентът на Мексико Андрес Мануел Лопес Обрадор предложи политическо убежище на основателя на "Уикилийкс", след като британският съд отхвърли екстрадицията на журналиста в САЩ.
Международната организация "Репортери без граници" призова вчера британските власти незабавно да освободят основателя на "Уикилийкс". Представители на организацията смятат, че "този случай има политически характер и касае журналистиката и свободата на словото".
"Дори ако основите на това решение не бъдат поставени под съмнение, то оставя място за по-нататъшно преследване по подобни причини и ще има ужасни последици за журналистите, занимаващи се с проблемите на националната сигурност", се казва в изявлението.
"Репортери без граници" отново призовава за незабавното освобождаване на Джулиан Асанж и ще продължи да наблюдава процеса “, заявиха от организацията.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК