От юли до края на ноември турското правителство оповестяваше само една част от случаите на заразени с коронавирус - единствено броя на пациентите със симптоми. Затова и мнозина мислеха, че страната се справя по-скоро добре с кризата.
Междувременно властите обявяват и асимптоматичните случаи, в резултат на което става ясно, че Турция е една от най-силно засегнатите от Ковид-19 страни в света. Сега новозаразените са официално по над 30 000 на ден - толкова, колкото никога досега.
Много истанбулци се чувстват измамени. "Не сме доволни от начина, по който правителството се отнася към кризата, но не можем да направим нищо", казва една минувачка. "Правителството се интересува най-вече от своя имидж. Затова всичко е толкова непрозрачно", казва друг, цитиран от "Дойче Веле".
Болниците и лекарите изнемогват
От месеци критиците упрекват турското правителство, че укрива истинските мащаби на пандемията - най-вече, за да защити икономиката. Фактът, че Анкара дълго време не е оповестявала пълния брой на заразените, е допринесъл за разпространението на вируса, заявиха наскоро от Турската лекарска камара.
Емрат Къръмлъ, който е личен лекар, е имал много случаи на коронавирус сред пациентите си. Според него, властите продължават да разкрасяват нещата.
"Имаме много повече случаи, отколкото обявява правителството. Смятам, че новозаразените са между 50 000 и 60 000 на ден", казва той добавя, че болниците и интензивните отделения в Истанбул са пълни.
"Повече места няма. Лекарите са на ръба на възможностите си. Трябва да се предприемат спешни мерки", алармира медикът.
За това настояват и опозиционните политици в Турция. Един от тях е кметът на Истанбул Екрем Имамоглу. Преди броени дни той обяви, че само починалите от Ковид-19 в неговия град са почти толкова, колкото обявените официално от правителството жертви за цяла Турция. Анкара отрича.
Екрем Имамоглу изтъква, че досегашните мерки не са довели почти до нищо, броят на случаите не намалява. "Имаме нужда от пълен локдаун", убеден е той. Кметът настоява общественият живот в Истанбул да се прекрати напълно за две до три седмици, за да се спре разпространението на вируса.
Снимки: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 3 години
преди 3 години
преди 3 години
преди 3 години
преди 3 години
преди 3 години
преди 3 години