Надпреварата на водещите западни производители на ваксини като Biontech/Pfizer, Moderna и AstraZeneca се следи с огромен интерес от милиони хора в света.
Изненадващо малко внимание привлича китайският производител Sinovac. При това Sinovac съобщи, че досега е била в състояние да произвежда годишно по 300 милиона дози, а до края на годината ще се построи допълнителен тракт, така че годишното производство да се удвои на 600 милиона дози, съобщи германският "Лекарски вестник".
Sinovac произвежда ударно, но досега изобщо не е подал молба за одобрение пред Европейската служба за контрол над лекарствените средства. Шефът на Sinovac - Джин Уейдонг, заяви в края на септември, че от началото на идната година тяхната ваксина ще може да се доставя из целия свят, информира
"Дойче Веле".
В Китай вече били ваксинирани няколко хиляди души, макар че изследванията върху доброволци още не са завършили. Страната има сключени договори за доставката с няколко многолюдни държави като Бразилия, Турция и Индонезия. В столицата Джакарта вече бяха доставени 1,2 млн. дози.
Тъкмо в страни с горещ климат и лоша инфраструктура китайската ваксина има едно голямо предимство пред тази на Biontech – тя не трябва да се складира при много ниски минусови температури, отбелязва "Ди Велт". Освен това тя била годна за използване в продължение на три години, ако се съхранява при температури между 2 и 8 градуса.
Онова, което остава неясно обаче, е ефективността на китайската ваксина. Според производителя тя е между 92% и 97%, което е много добър резултат, но Sinovac и до днес не е представил пълни и проверени данни за резултатите от третата решаваща фаза на клиничните изпитания. Съмнително е и това, че независимо проучване на ваксината, направено извън Китай, не съществува.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Останете информирани с Bulgaria ON AIR и в канала ни в
Google News Showcase.
Харесайте страницата ни във Facebook
ТУК