Всичко, което трябва да знаем за лекарството "Ремдесивир"

До момента няма точни данни дали преминава в кърмата

16.11.2020 | 12:54 Редактор:
Всичко, което трябва да знаем за лекарството
Всичко, което трябва да знаем за лекарството "Ремдесивир"

"Ремдесивир" се отнася към антивирусните средства, които действат, потискайки синтеза на вирусната РНК, което води до забавяне репликацията на РНК, а от там и развитието на вируса. Този медикамент първоначално е разработен за лечение на Ебола. От началото на пандемията от Ковид-19 бяха проведени клинични изпитвания на медикамента относно влиянието му върху новия коронавирус.

Експериментално бе доказано, че той съкращава времето за възстановяване при пациенти с коронавирус. В резултат на това "Ремдесивир" беше одобрен от американската агенция по лекарствата като медикамент за лечение на коронавирус. В края на юни европейският регулаторен орган по лекарствата (ЕМА) също препоръча употребата му при пациенти с Ковид-19.

Така "Ремдесивир" е показан за лечение на заболяване, предизвикано от Ковид-19 при възрастни и юноши (над 12 години и с тегло над 40 кг) с пневмония, нуждаещи се от допълнителен кислород.

Дозировка и начин на приложение. Медикаментът се употребява само в здравни заведения, където пациентите могат да бъдат внимателно наблюдавани. Лечението обикновено се провежда по схема, която е приложима за пациенти над 12 години и с телесна маса над 40 кг., съобщава puls.bg.

През първия ден на лечението се извършва единична натоварваща доза "Ремдесивир" 200 мг, приложена чрез интравенозна инфузия. От втория ден нататък се продължава с еднократен  дневен прием на медикамента от 100 мг. Общата продължителност на лечението трябва да бъде поне 5 и не повече от 10 дни.

                                                                                      Нежелани лекарствени реакции

По време и след приложение на "Ремдесивир" се наблюдавани реакции на свръхчувствителност и анафилактични реакции. Наблюдавани са също хипо- или хипертония, хипоксия, обриви, ритъмни нарушения и бъбречни заболявания. За да се избегнат някои от страничните ефекти може да се обмисли по-ниска скорост на инфузия с максимална продължителност около 2ч.

                                                                                       Кърмене и "Ремдесивир"

До момента няма точни данни дали "Ремдесивир" преминава в кърмата. Единствените данни са от приложението на препарата върху гризачи, при които се наблюдава екскреция на "Ремдесивир" в кърмата а от там и в кръвта на кърмачето.

                                                                                        Лекарствени взаимодействия

Няма достатъчно данни за значими лекарствени взаимодействия на "Ремдесивир". Не се препоръчва едновременното му приложение с хлороквин или с други противовирусни продукти.

Снимка: БГНЕС

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК