Тайван е с население от 23 млн. души и е сред най-гъсто заселените територии на планетата. Въпреки това активните случаи на Ковид-19 там не са надминавали 600, а починалите са само седем. През второто тримесечие на годината страната регистрира икономически спад от едва 0,6 процента.
Пред "Ди Велт" епидемиологът Чен Чиен Джен, който е и бивш здравен министър и бивш вицепрезидент, разказва, че налагането на национална карантина не е достатъчно за овладяване на пандемията. Една от първите мерки, които Тайван приложи, бе да затвори границите.
Който напусне мястото, в което е изолиран, получава предупредително съобщение. В случай, че не откликне, следва посещение от институциите. На тези, които нямат смартфони, им се предоставят мобилни устройства. Осигуряват им се и провизии, информира "Дойче веле".
Едва 1100 души (или около 0,5 процента) са нарушили карантината досега. Тайванците са известни със своя колективизъм.
"При нас властва консенсусът - да ограничим свободата на 350 000 души за две седмици, за да запазим нормалния живот на 23 милиона", обяснява Чен Чиен Джен. Това е причината той да заяви, че има културни особености между различните държави, заради които тайванският модел не е приложим навсякъде.По данни на епидемиологичната служба на Тайван, страната още на 31 декември е информирала Световната здравна организация за "атипични възпаления на белите дробове" в Ухан.
Посочено е и, че хората там са изолирани, което означава, че възпалението се предава от човек на човек. Самият Тайван не е част от СЗО заради натиска на Китай, който разглежда острова като своя територия. От организацията потвърждават, че са получили имейл, но отричат в него да са били предупредени как се предава вирусът.Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 4 години
преди 4 години
преди 4 години
преди 4 години
преди 4 години
преди 4 години
преди 4 години
преди 4 години
преди 4 години