EK настоява САЩ да отмени визовите ограничения за новите членки на ЕС

ЕС може да наложи реципрочно ограничаване на достъпа на американски граждани.

06.02.2014 | 10:03
EK настоява САЩ да отмени визовите ограничения за новите членки на ЕС
EK настоява САЩ да отмени визовите ограничения за новите членки на ЕС

Европейската комисия е поискала от Съединените щати да отменят визовите изисквания за Полша, Румъния, България, Кипър и Хърватия. Въпреки че повечето граждани на страни  от ЕС пътуват без визи, ограниченията в пътуването до САЩ, Канада или Австралия остават за някои от новите членки.

EurActiv отбелязва, че влязъл в сила на 20 декември регламент изисква страните от ЕС да реагират съвместно по визовите въпроси, особено в случаи, когато други държави третират граждани на ЕС по различен начин. Теоретично след половин година Европейският съюз може временно да наложи визов режим за американски граждани, включително дипломати, влизащи на европейска територия, ако Вашингтон запази визите за българи, румънци, поляци, кипърци и хървати.

Други източници обаче обясняват, че не може да се очаква решаване на визовия проблем в толкова кратки срокове, въпреки че регламентът действа. Те припомниха, че САЩ водят двустранни преговори с България за отмяна на визите и имат изисквания, които още не са изпълнени.

Вашингтон е поставил условие на четирите страни от ЕС да подпишат двустранни споразумения като предпоставка за отпадане на визовите ограничения, отбелязва EurActive. Едно от тях е разпоредбата от 2003 за обмен на информация, свързана със случаи на терористични наблюдения (HSPD-6), в които се призовава за създаването на единен консолидиран списък за наблюдение с цел подобряване на идентифицирането, скрининг и проследяване на известни или заподозрени терористи и техните поддръжници.

Друго споразумение относно предотвратяването и борба с тежката престъпност изисква страните да обменят биометрични и други данни за индивидите с цел превенция, разкриване и разследване на сериозна криминална дейност и тероризъм при поискване. САЩ вече е подписала подобно споразумение с редица страни от ЕС.

Предстои да стане ясно дали регламентът от 20 декември ще да продължи да бъде в сила, но да не се изпълнява.