Погрешна е представата, че при Ковид-19 заразата се предава основно чрез капчици. Това е един от основните изводи на международна изследователска група, занимаваща се с аерозолите.
Къде е най-лесно да се заразим или да предадем заразата?
Затворените пълни помещения, рядкото проветряване, непосредствената близост, както и говорът, пеенето, викането или тежкото дишане улесняват разпространението на вируса.
Вирусите не виреят при високи температури, значително по-добре се чувстват на студено и сухо. Високите температури обаче намаляват влажността на въздуха, а ниската влажност създава условия вирусите да се задържат по-продължително време. Затова съветът на учените е температурата в дадено помещение да не се променя твърде често и твърде много.
Много важно е да проветряваме помещенията, тъй като при проветряване обремененият с вируси въздух отвътре се разрежда със свободен от вируси въздух отвън. В жилищните помещения за около 30 минути проветряване се постига смяна на 95 процента от въздуха в помещението с нов отвън. В обществените сгради това може да отнеме до два часа.
Помагат ли маските също и в затворени пространства?Категорично! Зависи също и от какъв материал са направени маските и каква защита предлагат те. Но в идеалния случай маските ограничават разпространението на аерозолите. Ако маската е направена от два слоя плат или друг материал, защитата срещу аерозоли може да се повиши до 90 процента или повече.
А дали можем да се заразим при разминаване с вирусоносител? За предаване на инфекцията се изисква определено време - най-често минават няколко минути. Според учените, няма свидетелства за пренасяне на вируса при разминаване с друг човек. Препоръката тук е маски да се носят не само при дълъг престой в затворено помещение, но също и на открито в пространства с повече хора.
Снимка: Bloomberg
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК