Южносудански бунтовници си оспорват контрола върху ключов петролен център

Все още няма потвърждение от независим източник за това кой държи контрола над град Малакал

27.12.2013 | 17:20
Южносудански бунтовници си оспорват контрола върху ключов петролен център

Южносудански бунтовници, водени от бившия вицепрезидент Риек Мачар, заявиха днес, че са превзели ключовия за петролната промишленост град Малакал от силите на правителството след ожесточена тридневна борба.

От своя страна правителството заяви, че напълно контролира града, който е столица на провинцията Горни Нил и е един от основните производители на петрол, пише MarketWatch.

„Целият град е под наш контрол, вчера вечерта беше прочистен“, каза говорител на временното военно управление на провинция Ал Уахда. Формированието е водено от верните на Мачар и противопоставящи се на президента Салва Кийр бунтовници.

Министърът на отбрана на Южен Судан Коул Манянг обаче определи горното изявление като „дезинформация“.

„Поддръжниците на Риек Мачар бяха победени и вече не са в Малакал. Градът е под пълния контрол на правителството“, каза той и добави, че Суданската народна освободителна армия (СНОА) засилва присъствието си в града.Hidden Field

Все още няма сведения от трета независима страна за това кой контролира града, като няколко независими източника съобщиха за тежки сражения в града в нощта на четвъртък срещу петък. Вчера говорителят на армията на Южен Судан Филип Агер каза, че градът е разделен на две, като бунтовниците контролират южната част, а СНОА – северната.

Сраженията в страната започнаха на 15 декември, след като президентът Кийр обвини Качар, когото свали от власт през юли, че готви държавен преврат. Мачар отрече и заяви, че Кийр използва вътрешните противоречия в армията като претекст за провеждане на чистка.

Бунтовническите сили контролират Бентиу – столица на Ал Уахда и също богат на петрол, но правителството казва, че силите му напредват към града.

Насилието в Южен Судан, която обяви независимост от Судан едва преди 2 години, е причинило смъртта на хиляди, според данни на ООН. Десетки хиляди са и потърсилите закрила в базите на ООН от етническо насилие.

Повече за петролната промишленост може да видите в материала на Bloomberg!