Прибързана ли е радостта на Ердоган за находището на газ в Черно море?

Независимо от изявлението му турската лира продължава да губи стойност

23.08.2020 | 10:03 Редактор:
Прибързана ли е радостта на Ердоган за находището на газ в Черно море?
Прибързана ли е радостта на Ердоган за находището на газ в Черно море?

Турският президент Реджеп Ердоган обяви с апломб, че в Черно море страната му е открила най-голямото газово находище в историята си. Залежите възлизали на 320 милиарда кубически метра, а по всичко личало, че ще бъдат открити и още находища. Ердоган смята, че експлоатацията на находището може да започне още през 2023 г., а по този начин страната му щяла да престане да бъде вносител на енергоносители и щяла да стане износител.

Прибързана радост?

Специалистите обаче са скептично настроени. Симон Шулте от Института по енергийно стопанство към Кьолнския университет припомня, че най-напред трябва да се изчисли колко ще струва разработването на находището и самият добив на газ: "В Черно море това е доста трудна работа,“ смята експертът. Той припомня, че в румънския шелф през 2012 година също беше открито голямо газово находище, което и досега си стои почти неразработено.

На свой ред турският специалист по енергетика Недждет Памир предупреждава, че още е прекалено рано да се говори за наличните обеми газ. За да се проверят фактите ще трябва още многомесечна работа, а големите надежди често водят до големи разочарования, казва още Памир.

Според Ерай Гюджлюер, икономист от Истанбулския университет, находището е значително. Той казва, че откритието ще даде благоприятно отражение върху курса на турската лира. "Ще го забележим много бързо, а после ще има и второ покачване, когато започнем да добиваме газ,“ смята Гюджлюер. Неговото обяснение: турската икономика и лирата ще си отдъхнат, когато вече няма нужда да се внасят енергоносители. Както е известно, Турция е един от най-крупните купувачи на руски газ. Само през миналата година тя внесе руски газ за цели 35 милиарда евро, информира "Дойче Веле".

Ново напрежение в региона?

Независимо от оптимистичните прогнози обаче това турската лира продължи да губи стойност дори след изявлението на Ердоган за газовото находище. Колкото до въпроса дали в Черно море ще има конфликти с други държави от региона (сред тях е и България) относно газовите находища, турското правителство смята, че от юридическа гледна точка всичко е чисто.

Снимка: БГНЕС

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК


1
0 rate up comment rate down comment 0
анонимен
преди 4 години
ама ние сме 6 държави на това мореможе ли ей така без разрешение да копае дъното? Сигнализирай за неуместен коментар