Ливан е изправен пред хуманитарна и икономическа катастрофа. Какво може да се очаква след оставката на ливанското правителство?
"Смятам, че в държавното устройство на Ливан са заложени някои от "бомбите", които гражданите не могат повече да търпят, а именно - високата корупция, голямата клептокрация и един непроменящ се елит. Основният проблем е в това, че Ливан има към Конституцията си т. нар. конфесионален компромис - всички длъжности в държавата се разпределят на религиозен принцип. Това означава президентът да бъде християнин, министър-председателят да е сунит, а председателят на парламента - шиит". Това каза дипломатът Стоян Сталев в студиото на "Денят ON AIR".
По негови думи подобно разпределение се пренася във всички министерства и ресори на държавата, като това води до имунитет на тези служби от вмешателство на другите власти.
"Получава се раздробеност на държавността", добави още Сталев в ефира на Bulgaria ON AIR.
Според него ще бъде много трудно да се направи съществена бърза политическа промяна в страната."Хизбула" контролираше пристанището, където са съсредоточени големи политически интереси, и никой не се бърка в този ресор", обясни още дипломатът.
По думите на Сталев тези традиции ще бъдат пречупени много трудно. "Статуквото трудно ще се промени с избори. Трябва да се въведе нов манталитет на държавна отговорност и прозрачност", заяви гостът, като добави, че "Хизбула" има собствена армия, по-голяма от ливанската.
"Има държава в държавата, която много трудно може да бъде разбита", каза още Сталев, който е на мнение, че елитът е свикнал да има порции, които не дели с никого."Проблемите са много тежки. Ливан беше банката на Близкия изток, но всичко това иска много силна политическа воля в елита, който ще продължи да влияе върху страната", добави той.
Сталев смята, че липсва контролна функция в управлението на Ливан."Корупцията е заложена в този конфесионален модел, който прави отделни сектори в държавата автономни. Няма я цялостната държавна контролна функция, която да вкара дисциплина", обясни още гостът.
Вижте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК