Според данни на Световния съвет за пътувания и туризъм един от десетима служители в глобален мащаб, или 330 милиона души, работи в туристическата индустрия. През петте години до 2019 г. секторът генерираше едно от пет новосъздадени работни места в световен мащаб.
Така обаче изглеждаше икономиката преди. Сега този масивен двигател за растеж се насочва в обратна посока на фона на продължаващото разпространение на коронавируса по целия свят, пише анализатор за Bloomberg.
Предишната сила на сектора на пътувания и развлечения може да бъде отдадена на демографски и икономически фактори. Неравенството в доходите концентрира рекордни нива на богатството в малък брой корпорации, които насочиха средства за бизнес пътувания, както и с цел развлечение, пише BloombergTV.bg.
В същото време представителите на т.нар. поколение на бейби бумърите започнаха да се пенсионират, а милениалите се насочиха към начин на живот, обвързан с все повече пътувания.
В края на юли Американската асоциация за пътувания предупреди за щетите, които вече са нанесени на индустрията, като досега са загубени осем милиона работни места - една трета от всички за САЩ. От постпандемичния пик, достигнат на 4 юли, пътуванията със самолети се понижават с 5%, а тези с автомобили - с 12%. Общият обем на пътуванията се свива с 51% в САЩ, което води до загуба на приходи в размер на 309 милиарда долара.
В глобален план най-засегнатите страни са най-силно зависимите от туризма - Мексико, Испания, Италия, Китай и Австралия, сочат данни на Световният съвет за пътувания и туризъм.
И това е само по отношение на развития свят. Според данни на Института за международни финанси голяма част от развиващите се пазари са силно зависими от пътуванията и туризма, като ще понесат големи загуби.
Американската икономика също няма да остане незасегната, въпреки че туризмът има по-малък принос за БВП - 8,6%. “Силата на туристическия сектор да създава работни места е много по-голяма от тази на която и да е друга индустрия”, посочват експерти на USTA в скорошен доклад.
По-възрастните служители, чиито заплати непрестанно се увеличаваха по време на последната икономическа експанзия, също бяха силно засегнати от скорошните съкращения и може да не се върнат към пътуванията през следващите години на фона на суровата рецесия.
В САЩ 2,33 милиона служители на възраст над 55 години са загубили работните си места през петте месеца до юли, като за същия период съкратените на възраст под 25 години са 1,97 милиона. Щетите от реалната икономика върху пътуванията и туризма ще се усещат в идните години.
Снимка: Pixabay
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК