Ковид-19 на Балканите - без дистанция, целувки, тънещи в мизерия бежанци

В Румъния кривата на заразените вече е три пъти по-висока

24.07.2020 | 12:47 Редактор:
Ковид-19 на Балканите - без дистанция, целувки, тънещи в мизерия бежанци
Ковид-19 на Балканите - без дистанция, целувки, тънещи в мизерия бежанци

Ползващите се с голяма популярност клубове на хърватския остров Паг трябваше всъщност да бъдат затворени. Но миналия уикенд много от заведенията на световноизвестния плаж Зрце край град Новаля продължаваха да работят. Предполага се, че там са събирали до 2000 души – без никакви маски или дистанция.

Три примера

Предпоставки за зараза с коронавирус обаче има не само там. В Междугорие в Босна и Херцеговина също ежедневно се стичат поклонници от цял свят. И пак без маски и дистанция.

В босненския град Бихач от четири месеца пребивават между 3000 и 4000 бежанци, настанени в катастрофални хигиенни условия. Това са предимно млади мъже от Афганистан и Пакистан, които нямат право да преминат външната граница на ЕС към Хърватия. И изобщо не са защитени ефективно срещу Ковид-19, информира "Дойче веле".

Само три примера за това колко куца профилактиката по отношение на коронавируса в балканските страни, макар че едва ли точно тези три случая допринасят в най-голяма степен за ръста на новозаразените. В понеделник Сърбия съобщи за 359 нови случая само в рамките на 24 часа, а в Босна и Херцеговина и в Северна Македония също постоянно има нови "рекорди". В Румъния кривата на заразените вече е три пъти по-висока, отколкото по време на ограниченията, приключили в средата на май.

Балкански нрави

Драматичният ръст на кризата на Балканите се дължи главно на привичките на населението. В целия регион хората традиционно се целуват за поздрав, а и в черквите е обичайно вярващите да целуват иконите. В заведенията пък посетителите седят плътно един до друг, както в Италия или в Испания.

Освен това именно по време на епидемията в Сърбия, Хърватия и Северна Македония се проведоха парламентарни избори, което – по мнението на експертите – допълнително стимулира разпространението на заразата. Управляващите очевидно държаха вотът да се състои, за да не би в някой по-късен момент да претърпят поражение заради икономически сътресения. Заразите могат да се увеличат и покрай големите демонстрации, каквито имаше и има в Сърбия или България.

Гърция и нейните граници

Гърция е друг случай – тя побърза да отвори границите си, тъй като е силно зависима от туризма. Но пък така се стигна до внасянето на зараза от Сърбия, заради което някои летовници бяха върнати у дома. Междувременно по границите се струпват дълги опашки, тъй като на границата с България е отворен един-единствен пропускателен пункт за туристи, а Атина наложи и електронна система за регистрация на туристите. Но нито тази система, нито здравният контрол при влизане в страната функционират безпроблемно, което често пъти довежда туристите до отчаяние.

Коронавирус и корупция

Покрай кризата с коронавируса се открои и един от най-големите проблеми в региона – масовата корупция. В босненската федерация например министър-председателят Фадил Новалич бе временно задържан заради сделка за внос на респиратори, нанесла сериозни щети на държавния бюджет. В Сърбия пък никой не знае президентът Вучич колко респиратори с какви пари е купил – било държавна тайна.

Снимка: БГНЕС

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК