fallback

САЩ планират проверка на дейността на тайните служби

Операциите, свързани с националната сигурност, имат една цел- защита на американските граждани, заяви Обама.

29.10.2013 | 09:35

САЩ заговориха за нуждата от по-голям контрол върху работата на тайните служби и въвеждането на различни ограничения за обхвата на шпионажа, който те извършват.

В понеделник във Вашингтон представители на Комисията по гражданските свободи, правосъдието и вътрешните работи на Европейския парламент проведоха първи разговори с членове на Американския Конгрес. Пред BBC, британският евродепутат Клод Моралес коментира, че той и колегите му са получили незадоволителни обяснения от американска страна. - „Получаваме отговори, но не такива, каквито бихме искали. Вече сме уморени от тази тема“, коментира той.

Говорителят на Белия дом Джей Карни коментира,  че САЩ не използват тайните служби, за да преследват икономическите си интереси. Събираме информация, не защото можем и показваме мускули, а защото наистина е необходима за сигурността ни, обясни Карни.„Ако искаме да продължим да даваме гаранции за сигурност на нашите граждани и на нашите международни партньори, нашите служби трябва да работят със същия голям обхват.  В същото време осъзнаваме, че са необходими промени по отношение на това как се сдобиваме с информация и как използваме информацията. Особено в тази динамична технологична среда. Разбираме притесненията на някои  държави, които са сред нашите най-близки партньори. Искаме да обсъдим проблемите, защото тези отношения са изключително важни за нас,“ коментира говорителят на Белия дом.

Сенатор Диан Фейнстийн вече публично заяви, че е необходима драстична промяна в начините на събиране на важна информация от страна на службите. На такова мнение е и президентът Барак Обама.„Не искаме да коментирам тиражираните предположения в медиите по отношение на действията ни, свързани със службите“- подчерта Обама. - „Това, което искам да кажа е, че операциите, свързани с националната сигурност има една единствена цел – сигурността на американските граждани. Аз съм този, който получава секретната информация, но техният капацитет се развива непрекъснато. Обхватът им расте и ние не можем да следим всяко тяхно действие. Именно заради това назначих проверка, която да установи дали в някои случаи не правят неща, които не би трябвало“.

В понеделник стана ясно, че Испания е поредната държава, която има подозрения, че на нейна територия американските служби са подслушвали десетки милиони телефонни обаждания.

fallback
Още от Свят
fallback