Общо 126 млрд. евро харчи ЕС всяка година за борба с рака

Най-големи загуби носи ракът на белите дробове. Смъртоносното заболяване засяга основно млади хора.

15.10.2013 | 09:53
Общо 126 млрд. евро харчи ЕС всяка година за борба с рака
Общо 126 млрд. евро харчи ЕС всяка година за борба с рака

Борбата с рака в ЕС коства 126 млрд. евро годишно. Това показва анализ за икономическото влияние на болестта, направен от специалисти от Оксфордския университет и Кралския колеж, публикуван от BBC.

Освен загубата на човешки живот, онкозаболяванията струват милиарди на страните в ЕС. В тази цифра влизат разходите за терапия и грижа за пациентите.

Калкулирани са и намалените приходи на близките на болните. Пропуснатите часове работа заради заболяването и икономическите загуби от ранната смърт на пациентите се оценяват на 52 млрд. евро. Очаквано, по-богатите стари страни-членки като Германия харчат повече за лечение на онкологични заболявания в сравнение с държавите в Източна Европа като България и Латвия.

Най-големи загуби носи ракът на белите дробове. Смъртоносното заболяване засяга основно млади хора. Поради това намалената продуктивност и преждевременната смърт оказват силен икономически ефект.

Сред другите болести, които се явяват "бреме" за ЕС, са старческата деменция и сърдечносъдовите заболявания, включително и високото кръвно налягане. За лечението на пациентите с болно сърце ЕС отделя 189 млрд. Евро.

За болните от деменция разходите за година в 15 от държавите възлизат на 169 млрд. евро. Грижите за страдащите от деменцията излизат по-скъпо заради дългата продължителност на грижите за пациентите.

Сърдечните болести са бреме за ЕС, тъй като засягат много голям кръг от хора – повече от тези, страдащи от рак.

Вижте повече в материала на Мартина Гначева.