На 1 юли в Русия е кулминацията на едноседмичното общонародно гласуване за изменения в Конституцията.
Да или не - това са двете възможности, които руските граждани могат да отбележат на бюлетината за референдума за промени в Конституцията. Заради пандемията от Ковид-19 гласуването започна на 25 юни и ще продължи до края на днешния ден, който бе обявен за почивен.
Президентът Владимир Путин също упражни правото си на глас. Предложените промени в основния закон на Русия са най-големите от 1993 г. насам. Ако те бъдат приети, Путин може да остане на власт още 2 мандата или до 2036 г.
Заложени са и промени, които се отнасят до суверенитета и териториалната цялост на страната, историческата памет, руския език, Бог, грижата за децата, брака като съюз между мъж и жена, индексирането на пенсиите.
В навечерието на финалния вот държавният глава направи обръщение към нацията, с което призова хората да гласуват. Зад него символично се издигаше статуя на съветски войник.
"Гласуваме за държавата, в която искаме да живеем и която искаме да предадем на нашите деца", заяви президентът.
Опозицията в Русия определи провеждането на общонародното гласуване като фарс. Бяха отправени и критики за липса на мониторинг и независим контрол над процеса.
Според данните на централната избирателна комисия на Русия - повече от 55% от гражданите са гласували през първите 6 дни. На жителите на някои области, включително и на Москва, бе дадено правото да упражнят гласа си и онлайн.
Така гласува и един от руските космонавти, който в момента се намира в Международната космическа станция.
Вижте повече в репортажа на Яна Червенкова.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК