Едногодишният пелин, наричан още сладък пелин (Artemisia annua), е познат отдавна с лечебните си свойства. Вече от над 20 години екстракт от билката се използва за производството на лекарство срещу малария. Става дума за съставката артемизинин. Твърди се, че сладкият пелин помага и при лечението на хора, болни от рак.
Екстракт от сладък пелин и кафе
Сега учени от института "Макс Планк" в Потсдам и химикът Кери Гилмор са изследвали свойствата на сладкия пелин в битката срещу Ковид-19. В проучването са участвали и вирусолози от Свободния университет в Берлин.
Целта на учените е била да разберат дали и как екстракти от сладкия пелин - чист артемизинин, сходни деривати или различни смеси - действат срещу коронавируса.
Резултатите изненадват учените: екстракти от сладкия пелин действително се оказват активни срещу SARS-CoV-2. При листата на сладкия пелин най-силната антивирусна активност е отчетена при тинктура с абсолютен етанол или дестилирана вода. Тази антивирусна активност на екстракта се оказва още по-силна при добавяне на кафе.
"Бях изненадан, че тинктурите с артемизинин функционират доста по-добре от чистите деривати, както и от факта, че добавянето на кафе повишава активността", казва Клаус Остерридер, професор по вирусология в Свободния университет в Берлин. Именно той е провеждал тестовете по активността на съставката артемизинин срещу Ковид-19.
Артемизинин - открит през 1972
Още от края на месец април в Мадагаскар говорят за напитка чудо, която уж помагала при лечението на Ковид-19. Растителната смес се продава под името "Covid Organics" - не само в Мадагаскар. Напитката също съдържа екстракти от растението сладък пелин. Все още обаче няма научни доказателства за действието ѝ. Затова и Световната здравна организация предупреждава да не се приема като средство срещу коронавируса.
Артемизининът е основната съставка на комбинираната терапия срещу малария, при която са отчетени само малко или дори никакви странични въздействия. Всяка година милиони възрастни и деца, болни от малария, биват лекувани с препарата, предава "Дойче Веле".
Активната съставка артемизинин е открита при извличане от сладкия пелин през 1972 година от китайската химичка и фармацевтка Ту Йоуйоу. През 2015 година тя получава Нобеловата награда за медицина.
В медицинския център на университета в Кентъки сега започват клинични изследвания на чайове и кафе, съдържащи сладък пелин. Същевременно се провеждат и клинични изследвания на друг дериват на сладкия пелин - артесунат, също използван за лечение на малария.
Снимка: Pixabay
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК