Нов доклад на Европейската комисия (ЕК) обвинява Китай и Русия в разпространението на фалшива и подвеждаща информация онлайн за Ковид-19. Текстът търси начини за справяне с "безпрецедентното" разпространение на фалшиви новини по време на пандемията, пише Bloomberg.
Двете страни са сред "чуждестранните играчи", които се стремят да "подкопаят демократичния дебат" и да подобрят собствения си имидж чрез "операции за целенасочено влияние и дезинформация около Ковид-19 в Европейския съюз (ЕС)", се казва в доклада, публикуван днес.
"Ще бъде твърде опасно да не се действа“, обяви заместник-председателят на ЕК Вера Йоурова по време на брифинг преди публикуването на доклада. Пандемията "ни показа, че фалшивата информация може да нанесе сериозни щети, дори може да убие граждани и да подкопае отговора на публичните власти, а с това и да отслаби предприетите мерки".
През последните месеци комисията започна да оказва натиск върху платформи като Twitter и Facebook да помогнат за справяне с подвеждащото съдържание за вируса, ваксините и за предполагаеми лечения. Това е част от по-голямата цел за битка с речта на омразата и дезинформацията в онлайн пространството, която може да доведе до приемането на нова регулация в ЕС, която да направи така, че технологичните гиганти да носят по-голяма отговорност.
В доклада се посочва още, че има "безпрецедентна инфодемия", която се храни с "най-основните притеснения на хората", тъй като повечето от тях са принудени да останат социално дистанцирани се насочват към по-активно ползване на социалните мрежи с цел достъп до информация.
"Като се има предвид новостта на вируса, пропуските в знанията се оказаха идеално място за увеличаване на неверните и подвеждащите твърдения", посочват от ЕС.
Кампания за пропаганда
Откритията на ЕС за Китай и Русия са базирани на отделно проучване на чуждестранното и дипломатическото крило на комисията, което твърди, че има доказателства за "координиран натиск" от официални китайски източници за отклоняване на вината за пандемията и промотиране на отговора на страната срещу вируса.
Върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика Жозеп Борел, който оглавява звеното, е работил с Йоурова през последните седмици по най-новите планове.
Държавно спонсорираната чуждестранна пропаганда разчита на страховете и притесненията на хората, твърди Йоурова.
Докладът подчертава част от недостатъците на ЕС предвид кризата. Той описва, че блокът се нуждае от "по-координиран и по-бърз отговор" и "по-добро разбиране и предвиждане на предстоящите предизвикателства".
"Така например дезинформацията около евентуалната ваксина срещу Ковид-19 продължава да процъфтява и вероятно ще затрудни въвеждането на ваксините, когато са налични", посочва ЕС.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК