Около 10 млн. хектара гори изчезват от земята всяка година – независимо дали става въпрос за дъждовните гори в Южна Америка и Азия или девствените букови гори в Румъния.
Това е обезпокоително, пише в своя съвместен глобален Доклад за състоянието на горите през 2020 г. Организацията по прехрана и земеделие – (FAO), и Програмата на Организацията на обединените нации (ООН) за околната среда - (UNEP).
Главно в селското стопанство се корени вината за обезлесяването, смятат експерти. Авторите акцентират особено върху дейността на големите ферми за добитък и производството на соя и палмово масло, пише BloombergTV.bg.
Обезлесяването допринася значително за прогресивната загуба на биологичното разнообразие, обясняват още специалистите. Горите са централно местообитание за много животни и растения по целия свят.
Там могат да се открият около 60 000 дървесни вида, се посочва в доклада. Освен това 80% от всички видове земноводни, три четвърти от всички птици и 68% от всички бозайници са намирали своето местообитание там.
Световният фонд за природата (WWF) в Германия отбелязва, че всеки загубен хектар гора предизвиква драматична верижна реакция.
Снимка: Pixabay
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК