Харвард: Ковид-19 ще стане сезонен, периодични карантини до 2022 г.

Мерките може да бъдат облекчени, когато леченията и ваксините станат достъпни

17.04.2020 | 09:38 Редактор:
Харвард: Ковид-19 ще стане сезонен, периодични карантини до 2022 г.
Харвард: Ковид-19 ще стане сезонен, периодични карантини до 2022 г.

В страните по света може да се наложи да се въвеждат многократни периоди на мерки за социално дистанциране като тези, приети по време на избухването на коронавируса, които ще продължат до 2022 г. Това твърдят изследователи от Харвардската школа по обществено здраве. Еднократното блокиране няма да спре новия коронавирус, казват те.

"Може да се наложи периодично дистанциране до 2022 г., освен ако капацитетът на спешната грижа не се увеличи значително или не се назначи лечение или ваксина", твърдят изследователите от Харвард в изследване, публикувано в "Сайънс".

Компютърна симулация на екипа от Харвард предполага, че Ковид-19 ще стане сезонен, като тясно свързаните коронавируси, които причиняват обикновена настинка, с по-високи скорости на предаване през по-студените месеци. Но има много неизвестни, включително нивото на имунитет, придобито от предишна инфекция и колко дълго трае то, казаха авторите.

"Установихме, че еднократните мерки за социално дистанциране вероятно са недостатъчни за справяне със SARS-CoV-2. Това, което изглежда е необходимо при липса на други видове лечение, е периодично социално дистанциране", казва водещият автор на изследването Стивън Кислър.

Продължителността и интензивността на блокирането могат да бъдат облекчени, когато леченията и ваксините станат достъпни. Но при тяхно отсъствие дистанцията би позволила на болниците да увеличат капацитета за критични грижи, за да се справят със скока в случаите, които биха възникнали при облекчаване на мерките. 

Давайки примери с Южна Корея и Сингапур, изследователите твърдят, че ефективното дистанциране може да намали напрежението върху системите за здравеопазване и да даде възможност за проследяване на контакти и на карантина, пише БГНЕС.

Авторите признават, че продължителното дистанциране най-вероятно би имало дълбоки отрицателни икономически, социални и образователни последици. И обратното, прекаленото социално дистанциране без отдих може да бъде лошо. Според един от моделираните сценарии „социалното дистанциране е толкова ефективно, че практически не се изгражда имунитет сред населението“, се казва в документа, следователно необходим е периодичен подход.

Проучването добавя, че дори в случай на очевидно елиминиране, наблюдението върху SARS-CoV-2 не трябва да спира да се поддържа, тъй като е възможно повторно избухване на зараза чак до 2024 година.

В момента най-добрите предположения, основани на тясно свързани коронавируси, са, че той ще създаде някакъв имунитет за около година. Може да има и смесен защитен имунитет срещу Ковид-19, ако човек е заразен от обикновен бетакоронавирус, причиняващ настинка.

Тестовете за антитела, които току-що са влезли на пазара и изследват дали човек е бил инфектиран по-рано, ще бъдат от решаващо значение при отговорите на тези жизненоважни въпроси за имунитета, казват учените, и ваксината остава най-доброто оръжие.

В момент като този социалната изолация се явява изключително важен фактор, който е ключов за превенцията на обществото. Bulgaria ON AIR апелира всички, които имат възможност - бъдете #ОтговорниВкъщи.

Снимка: БГНЕС

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК


1
4 rate up comment rate down comment 1
Лоша новина
преди 4 години
Лоша новина за корумпираната ни и пропаднала здравна система. Засега ни пази изолацията и може би БЦЖ. Наложи ли се здравната ни система да се натовари както в Гърция,Македония,Сърбия или Румъния веднага ще пъкне като гол *** на месечина колко е нефелна. Не става въобще въпрос да се сравняваме с Германия. Сигнализирай за неуместен коментар