Повече мъже дават положителни проби за Ковид-19. Защо?

За първи път тази тенденция бе забелязана в Китай

27.03.2020 | 12:09 Редактор:
Повече мъже дават положителни проби за Ковид-19. Защо?
Повече мъже дават положителни проби за Ковид-19. Защо?

Групите, които са засегнати най-тежко от Ковид-19, вече са добре познати - по-възрастни хора или такива с вече съществуващи заболявания или слаба имунна система. Заедно с тези специфики стана ясно, че повече мъже, отколкото жени дават положителни проби. И не само това - леталният край е по-вероятен при мъжкия пол.

За първи път тази тенденция бе забелязана в Китай, където анализите показват, че процентът на смъртност сред мъжете е 2,8%, а сред жените 1,7%. Това се повтори в Италия, Франция, Германия, Испания, Иран и Корея.

В Италия 71% от починалите са мъже, а данните от Испания показват, че два пъти повече мъже са издъхнали от коронавируса, отколкото жени.

Но какво прави мъжете по-податливи?

"Искреният отговор е, че нито един от нас не знае какво причинява тази разлика", казва професор Сара Хоукс, директор на UCL Centre for Gender and Global Health, пред The Guardian.

Една от вероятните причини според учените е пушенето от по-ранна възраст. В Китай 50% от мъжете и едва 2% от жените пушат. Затова експертите там предполагат, че разликата е породена от състоянието на белите дробове при пушачите и непушачите. Тази хипотеза е подкрепена от изследване, публикувано миналия месец, което показва, че 26% от хората, които са имали нужда от интензивна грижа или са починали, са пушачи.

Пушенето може да служи и като разпространител на заразата - пушачите докосват устните си по-често, а може и да си споделят цигари, върху които се намира вируса.

Някои поведенчески фактори може би също оказват влияние. Според едно изследване мъжете мият ръцете си по-рядко, не използват сапуна толкова често, по-рядко търсят медицинска помощ и са склонни да не се вслушват в съветите за безопасност.

Ала тези причини са прекалено повърхностни, за това според експертите има по-фундаментални биологични фактори, които стоят в основата на тази разлика.

В Италия 28% от мъжете и 19% от жените са пушачи - разликата не е толкова екстремна, колкото в Китай, но въпреки това мъжете, които са починали, са повече от жените.

"Наблюденията ни показват, че тази тенденция се запазва сред болните не само в Китай, но и в Испания и Италия. Забелязваме го в много разнообразни страни, а това ме кара да мисля, че има нещо универсално, което допринася за това. Не мисля, че пушенето е водещият фактор", казва Сабра Клайн от Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health.

Предишни изследвания, включително и едно проведено от Клайн, разкриват, че мъжете имат по-ниска вродена антивирусна реакция на имунитет към редица инфекции, включително хепатит С и ХИВ. Проучвания при мишки предполагат, че това може да важи и за коронавирусите, въпреки че конкретно COVID-19 не е проучен, пише dnes.bg.

"Може би имунната система не реагира подходящо, когато засече вируса", казва Клайн.

Хормоните също може да са от значение. Доказано е, че естрогенът повишава антивирусната реакция на имунните клетки. А много гени, които регулират имунната система, са кодирани върху Х хромозомата (от които мъжете имат една, а жените имат две) и така е възможно някои гени, участващи в имунната защита, да са по-активни при жените, отколкото при мъжете.

Ала засега тестовете и изследванията са още в ход и коя е истинската причина за това мъжете да са по-податливи на Ковид-19 остава мистерия. По думите на Клайн съвсем скоро може би ще имаме отговор и на този въпрос.

Снимка: БГНЕС

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК