Прогноза: Заради коронавируса еврото ще е под натиск, еврозоната - стресирана

Според Керемедчиев Европа ще продължава да плаща на Турция за сигурността си

13.03.2020 | 21:47 Редактор:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x

Светът в оковите на коронавируса! Какви ще са последствията? 

"Мерките на летището са повече от хаотични, администрацията се опитва да се справи. Когато излязохме пътниците от полета от Доха, ни вкараха в едно помещение, където трябваше да попълним декларации. Те бяха адекватни, но сто човека бяхме с две химикалки и една масичка", каза в студиото на "Денят ON AIR" бившият зам.-външен министър Милен Керемедчиев.

По думите му в други полети декларацията се попълва още в самолета.

"Точно е разписано като административна процедура, но изпълнението не е на ниво", смята той.

Какви ще бъдат икономическите последици от коронавируса?

"Световната икономика и българската са поставени под смъртна опасност заради пандемията от коронавирус. Петролната война между Саудистска Арабия и Русия започна точно от разпространението на коронавируса. Китай беше страната на второ място от превозени пътници по вътрешни линии, а сега падна на 14-о място. Китай може да бъде ключът за излизане на световната икономика от тежката рецесия", добави Керемедчиев.

Според него много хора, в това число и в България, ще загинат финансово, а не физически.

"Еврозоната ще е изключително стресирана от това, което се случва в Италия. Пандемията в Испания също навлиза в сериозни нива. Еврото ще е под много силен натиск, кризата се разраства в непредсказуеми предели", коментира бившият зам.-министър в ефира на Bulgaria ON AIR.

Toй прогнозира, че няма да има сфера, в която няма да има проблем.

"В момента почти всички европейски държава изваждат пари от резерви и ги вкарват в подпомагане на икономиката. Италия е третата икономика - само Ломбардия изнася повече от цяла Гърция. Колкото по-дълго продължи тази криза, толкова по-дълбоко европейските институции ще трябва да се бръкнат", обясни Милен Керемедчиев.

Той изказа и мнението си за мигрантите по турско-гръцката граница и реакцията на ЕС.

"Голяма част от тези мигранти са афганистанци, пакистанци, африканци, които организирано и финансирано се опитват да пробият границите. Поведението на ЕС след мигрантската криза беше неадекватно", категоричен бе Керемедчиев.

Как ще се развие ситуацията в Сирия след примирието, постигнато от Ердоган и Путин?

"Путин скоро отново ще сложи на дневен ред плана за възстановяване на Сирия. Той вече постави този въпрос пред европейските лидери. Европа ще продължава за плаща за своята сигурност на Гърция, Турция, България, сигурно и на Сирия. Петролната война ще удари много сериозно руската икономика. Плановете на Путин за оставането му на власт могат да бъдат подкопани от самите руснаци", прогнозира той.

Вижте целия разговор във видеото.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК