2020 г. е най-критичната година относно плана на човечеството да избегне куршума на катастрофалното глобално затопляне, заявиха експерти, предупреждавайки че трудният път към безопасността е пълен с клопки - от изборите в САЩ до Brexit.
Когато нациите подписаха Парижкото споразумение през 2015 г., което има за цел да ограничи повишаването на глобалната температура под 2 градуса по Целзий до средата на века, те се договориха за обособяване на петгодишни периоди, в които действията по климата могат да бъдат приложени, оценени и засилени.
2020 г. е годината, в която сделката влиза в сила, но въпреки това близо три десетилетия на дипломатически спорове са далеч от онова, което науката казва, че е необходимо за предотвратяване на катастрофални промени в климата, пише Investor.bg.
Факторът "Тръмп"
Доналд Тръмп шокира света през 2017 г., когато заяви, че САЩ - най-големият производител на парникови газове в световната история - се оттеглят от Парижкото споразумение.
Очаква се Вашингтон да напусне сделката на 4 ноември.
Brexit
Парижкото споразумение беше останало на заден план в Европа известно време, тъй като Брюксел се бе съсредоточил върху драмата с излизането на Великобритания от ЕС – процес, който продължи твърде много време.
Съществуват опасения, че търговските преговори за Brexit с Брюксел, които ще продължат до COP26, ще отнемат от фокуса върху климата.
Срещата на върха между ЕС и Китай
Най-важното събитие за климата през 2020 г. вероятно ще изпревари изборите в САЩ. През септември на срещата на върха ЕС-Китай в Лайпциг най-големият единен пазар в света ще се опита да тласне най-големия производител на въглеродни емисии в света към постигане на по-големи ангажименти за намаляване на емисиите.
Ли Шуо, старши съветник по глобалната политика за Източна Азия в "Грийнпийс", заяви, че тази година предоставя огромна възможност на Китай да покаже глобално лидерство в областта на климата.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК