fallback

Според доклади и статистики живеем добре – тогава защо протестираме?

За политиците, корупцията и системата – коментират Валерия Велева и Минчо Христов

26.11.2018 | 08:40 Автор: Иван Берберов

Вътрешнополитическата картинка в страната е обагрена с протести, скандали между политици, оставки на хора, на които уж се държи властта, и престрелки между институции и партии. На фона на това евродоклади и статистики ни казват, че живеем по-добре от всякога. Последното 20 е разследването на финансовия министър от прокуратурата.

"Не знам какво ще произведе този скандал. Още преди 3 години се питаше къде живее финансовият министър. Той тогава каза, че живее в комплекс, построен от Кирил Демусчиев. Странно е защо тогава прокуратурата не се сезира. Премиерът каза "Горанов да си каже". Дали ще си каже – предстои да видим. Ще видим дали Горанов ще придобие апартамента, след като напусне политиката. Това е трик за придобиване на имущество. Може и да членува в масонска ложа – не знам", отбеляза журналистът Валерия Велева. 

Според нея борбата с корупцията в България няма реални резултати, а каквито и скандали да избухнат – те се замитат. 

"Така хората остават с впечатлението, че политиците са недосегаеми, а правосъдие липсва. Виждаме как живеят политиците в Европа и след това виждаме нашите – при нас цари ориенталщина. Политиците вече не знаят къде се намират. Те реагират абсолютно ненормално на протестната обстановка", посочи тя в "България сутрин".  

Велева допълни, че политиците трябва да живеят в реалността, а не в измислените доклади и  числа. 

"Как живеят хората? Да отидат политиците в едно обикновено домакинство – това е реалността, а не напудрените числа. Една основна точка от промените през 1989 г. бе срещу преимуществата на власт имащите. Сега какво наблюдаваме – същото", изтъкна още журналистът. 

Политологът Минчо Христов даде пример с германския президент, който преди време бил отишъл в зимен курорт, а негов приятел му платил 3 нощувки, равняващи се на 700 евро.

"За тези 3 нощувки немският президент си подаде оставката. Българските политици дължат на обществото да си признаят кой ги спонсорира и с какви доходи разполагат. Предложих преди време да бъде направена пълна проверка на всички висши държавни чиновници. Тогава ревнаха срещу мен всички партии. Попитах ги дали е демократично да се краде – те не ми отговориха", обясни той. 

Политологът коментира и гостуването на премиера Бойко Борисов и главния прокурор Сотир Цацаров в телевизионно предаване. По негови думи не са били зададени важните въпроси за обществото – увеличението на редица данъци и ширещата се корупция. 

"Срамна работа. В Македония минималните пенсии са двойно по-големи. Защо никой не попита за това? Важно е като общество да потърсим механизмите, с които да контролираме нашите политици. Да вземем предвид здравната система. Политиците имат правителствена болница. Докато това е така, ние обикновените граждани никога няма да имаме добра здравна система. Тях не ги интересува нашият живот. Те трябва да ползват здравната система в същите условия, в които и ние", заключи Христов пред Bulgaria ON AIR.

 

fallback
Още от България сутрин
fallback