България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Вреди ли ни магията на празниците – как да избегнем паник атаките?

Отдушниците на емоции не са лечение на проблемите ни, подчерта психотерапевтът Димитър Тенчев

23.11.2018 | 07:50 Редактор:
Вреди ли ни магията на празниците – как да избегнем паник атаките?
Вреди ли ни магията на празниците – как да избегнем паник атаките?

Днес е "Черен петък" и масовата истерия по купуването на поевтинели, или уж поевтинели, стоки можем да я видим далеч по-ясно. След това идва и месецът на празниците – декември. Вманиачаването да прекараме перфектните празници има своята психологическа тежест. Как да се предпазим от панически атаки в силни периоди на стрес?

Според психотерапевта Димитър Тенчев всичко може да бъде катализатор за възникване на паник атаки, ако е прекалено силно. Той отбеляза в "България сутрин", че коледните празници ни водят към равносметка за изминалата година или дори изминалия живот - тогава се появява генерализирана тревожност и депресия. 

"Първата форма на паник атака е по-драматичната – изпотяване, чувство на ужас, субективно усещане за задух. При по-тихата форма пациентите имат замайване, световъртеж, споделят, че виждат като през було, дори може да залитат. Винаги в моята терапия спазвам основния принцип на Хипократ – медикът лекува, природата изцелява. При подобни паник атаки трябва да се мисли за промяна на средата, в която живее пациентът. Въпросът е ще продължим ли да живеем нещастния си живот както досега", посочи медикът.

Тенчев поясни, че лекарства за тези психични проблеми има, но в голяма част от случая са симптомоцентрични. Сиреч маскират заболяването без да го излекуват. 

"Методът на преживелишната терапия е обратния. Акцентира се върху дишането и самото преживяване на паник атаката. Този метод цели изчистване на симптомите. Използвам хипноза в някои от тези практики. Събираме се в голяма група и хората там се чувстват като вкъщи. Паник атаките не са диагноза, те са състояние. Те са комплекс от синдроми, които при правилната терапия може да се изчистят. Повечето ни симптоми се дължат на себепотискане", поясни гостът пред Bulgaria ON AIR. 

"Честотата на паник атаките се увеличава, подари свръх динамичния и стресогенен живот. Съзнанието трябва да се освободи от това напрежение и затова получаваме паник атаки – така е преценила природата. Колкото по-насила живеем, толкова повече тревожност образуваме. Това напрежение не може да изчезне. Отдушниците на емоции не са решение на проблемите ни. Специално в психическите проблеми и разстройства всички хора сме еднакви", изтъкна за финал Димитър Тенчев.