Крайно усложнена остава ситуацията на пациентите у нас, чакащи за белодробна трансплантация. Новият изпълнителен директор на Агенцията по трансплантация д-р Михаил Христов заяви пред Bulgaria ON AIR, че от май месец 2017 г. е престанал да действа договорът с болницата във Виена, благодарение на който 7 наши болни са трансплантирани белодробно.
"17 човека имаме включени в листата на чакащите за белодробна трансплантация. Двама от тях са в особено тежко състояние, една от жените е в реанимация вече втора седмица. Наистина има хора, които умират", каза д-р Христов.
Той съобщи, че е замразена и кореспонденцията с болницата в Есен, която е била алтернативен вариант. Последното писмо е от 16 август и в него се казва, че не може да се помогне на българските пациенти.
"Крайната цел е белодробните трансплантации да се изпълняват и проследяват в България", отбеляза д-р Христов.
Тодор Мангъров от Асоциация "Пулмонална хипертония" е на мнение, че има форма на неразбиране на проблема от страна на здравното министерство. По думите му пациентите са малък брой и това е позволило на Министерството на здравеопазването да неглижира проблема.
"От 2017 г. до момента няма българин, който да е включен в европейската листа на чакащите. Тези хора умират! По един пациент на всеки два месеца си заминава", алармира той в студиото на "България сутрин".
Радостина Гетова, която е главен експерт в Агенцията по трансплантация увери, че поддържат връзка с чакащите за трансплантация и държат техните близки в течение със ситуацията.
Вижте видеото с цялата дискусия.
преди 6 години