България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Корупцията се превърна в политически инструмент, твърдят експерти

След акциите срещу Миню Стайков и Арабаджиеви - има ли политически чадър над богатите българи?

10.09.2018 | 09:15 Редактор:
Корупцията се превърна в политически инструмент, твърдят експерти
Корупцията се превърна в политически инструмент, твърдят експерти

След шумните акции на спецпрокуратурата срещу богати българи, на дневен ред изплуваха редица въпроси за тихите и безмълвни политици, чиято пасивност по темата подхрани множество конспиративни теории. 

Алкохолният бос Миню Стайков, собственик на "Винпром Карнобат" и на дружеството за производство на брашно "Топаз Мел", е обвинен за участие в организирана престъпна група за продажба на акцизни стоки без бандерол, извършване на данъчни престъпления, пране на пари, а също така и за укриване на данъци за над 1 млн. лева. Той беше задържан в сряда след акция в Карнобат. Заедно с него бяха арестувани още 9 души, сред които синът му Стайко и Иван Димитров, който е син на кмета на Карнобат.

Компаниите на Миню Стайков държат най-големия дял на пазара на вина в страната и са на второ място при производството и продажбите на твърд алкохол. Дружеството му за производство на брашно пък е на първо място в мелничарския бизнес. Небезизвестен факт е, че Стайков е бивш сват на издирвания хотелиер Ветко Арабаджиев, срещу чийто бизнес бе проведена акция няколко дни преди тази срещу Стайков.

"Има нещо общо в профилите на всички хора, които живеят по начина на въпросните личности. Още от самото начало на прехода нещо не вървеше както трябва в съдебната система, правеха се странни реформи в системата за сигурност сякаш се целеше тя да бъде отслабена. Корупцията е инструмент на политическата престъпност. превърна се и в политически инструмент", коментира в студиото на "България сутрин" бившият шеф на ЦСБОП Тихомир Стойчев.

Той стигна до извода, че тези факти са показателни за това, че политиците в България са виновни за състоянието на самия преход, резултатите от него и състоянието, в което се намира в момента обществото и държавата.

"Получи се една несправедлива социална стратификация. Лица като Миню Стайков и семейство Арабаджиеви получиха възможност за вертикално израстване, което не би следвало да им се полага, тъй като нямат достатъчно добър ценз, дсстатъчно стабилен и здрав бекграунд, за да им се позволи да изплуват на повърхността", допълни още Стойчев.

Пред Bulgaria ON AIR адвокат Людмил Рангелов изрази притесненията си, че България се връща отново в ерата 2010-2011 година, когато в страната ни имаше верига от показни акции срещу крупни бизнесмени, приключили абсолютно неуспешно и довели до осъждане на държавата от съда в Страсбург.

"При тези акции се демонстрира излишна прекомерна сила, в някои случаи дори се прилага и насилие. Всички приключваха неуспешно, защото имаше известна преднамереност в действията на МВР и прокуратурата. Без необходимите доказателства и информация съсипаха бизнеса на много хора", допълни юристът.

Бизнесмените Ветко (Вълчо) Арабаджиев и Миню Стайков не са обект на подобни акции за първи път. Ветко Арабаджиев от поне 10 години е в полезрението на НАП като рисков играч и е проверяван от разследващите органи по сигнали. Срещу сина на Миню Стайков - Стайко пък дори имаше спецоперация през 2013 година.

Справка на акциите на разследващите в последните 10 години обаче показва, че повечето шумни операции за данъчни измами срещу известни бизнесмени и техните синове, както и срещу по-неизвестни ДДС измамници, са стигнали до задънена улица, след което потънали в небитието.

Вижте още във видеото!