България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Що е то нутриционист и преплита ли се с диетолога?

Влияем ли се от хранителните съвети на гуротата или предпочитаме мнението на медиците

06.09.2018 | 10:04 Редактор: Иван Берберов
Що е то нутриционист и преплита ли се с диетолога?

Кой има право да практикува неконвенционалните лечебни методи? Министерството на здравеопазването предложи само лекари и медицински сестри да дават съвети в тази област. Колко опасни могат да бъдат съветите на неспециализираните кадри? От бранша на нутриционистите пуснаха възражение към здравното министерство. 

Има наредба от 2015 г., в която се казва, че диетолог може да бъде само човек, който е завършил медицина и допълнително се е специализирал. 

"Това да съставяш диети и да даваш съвети не те прави диетолог. Това са медици като всички други. За да правиш диетотерапия, трябва да познаваш анатомията, физиологията и биохимията на конкретния орган. "Гуротата" са в повече. Те изготвят диети, дават съвети и популизират знания, които не са подплатени с научни доказателства", категорична бе в "България сутрин" проф. Донка Байкова от Българското дружество по хранене и диетика. 

В отговор Даниела Пехливанова се срещна с представители на нутриционистите. Те призоваха за повече регулация от страна на държавата за получаване на титлата нутриционист. 

"Утвърдената световна практика прави разлика между професиите диетолог и нутриционист. Българското законодателство трябва да се синхронизира с европейското. Нямам медицинско образование и не искам да работя с болни хора. Но трябва да бъде дефинирана функцията на нутриционистите в българското законодателство и как се получава тази титла", отбеляза нутриционистът Яна Данаилова. 

"Нутриционистите, завършили университети в чужбина, знаят, че не бива да работят с болни хора. Те помагат за изготвянето на диетата, изграждат здравословни навици. Но не лечение", поясни нутриционистът Магдалена Пашова пред Bulgaria ON AIR. 

Нутриционистите отбелязаха, че държат да присъстват на общественото обсъждане на закона за диетолозите. 

 


2
0 rate up comment rate down comment 0
Лили
преди 3 години
Разбира се, че това, което казва, не е вярно! За за бъдеш диетолог и да работиш с пациенти и да изписваш диетотерапия трябва да отговаряш на 3 условия: 1)Завършване на акредитирана специалност Науки за Храненето и Диететика или Човешка Биология Науки за Храненето и Диететика или Човешка Биология Науки за Храненето и Диететика 2)Стаж в болница, учебно заведение, детско заведение, фирма 3) Издържан държавен изпит за лиценз. Ако си учил медицина, трябва да си специализирал Диететика ... Сигнализирай за неуместен коментар
1
0 rate up comment rate down comment 0
Miroslava Ivancheva
преди 5 години
С други професора казва: Всички след 20 годишна възраст са болни и им трябват лекарски грижи? Доста силно изказване. Държавата иска да каже на хората, че нямат право да избират начина си на хранене, освен ако лекар не ги е посъветвал или както сами си изберат. С други думи освен ако ние не ти кажем как да се храниш нямаш право на никаква друга информация. Оправяй се. Има институти в света, които подготвят например специалисти по макробиотино хранене, което е енергийно хранене. Има страхотни резултати в цялата област на здравето според дефиницията на СЗО. НО понеже в България не се зае за това, лекарите не са достигнали до такъв етап, в който ще изучават енергийните системи в тялото, хората няма да имат право на такъв вид информация. Все пак в Българските медицински институти няма такава специалност. Вижда ми се като взето от средата на 19-ти век, дори не на 20-ти. Сигнализирай за неуместен коментар