Болници отказват лечение на онкоболен мъж заради неплатени здравни осигуровки. 50-годишният Юрий се бори сам с рака в мазе без баня и тоалетна, а семейството му оцелява с с 300 лева на месец.
Преди месец Юрий е приет по спешност в столичната болница "Света Анна", а лекарите са категорични - има тумор в гърлото. От тогава започват с ходенето по мъките, Юрий трябва да постъпи в специализирана болница, но няма здравна осигуровка, а задълженията му са в размер на около 1340 лева.
В същото време семейството живее с не повече от 300 лева на месец, а заради ниските доходи 50-годишният мъж не може да си извади дори лична карта.
Днес обаче има обрат в тежката ситуация - Юрий ще бъде прегледан от лекарски екип от УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ“. Вчера семейството е било потърсено от Социално подпомагане - Младост и им е съобщено, че за онкоболният е осигурен лекарски преглед.
По думите на Стойчо Кацаров-от Центъра за защита правата на пациентите около 2 млн. са хората, които са с прекъснати здравноосигурителни права.
"В точно този случай проблемът не е в здравната система, а в социалната. Лекарите са си свършили добре работата. В Закона за здравното осигуряване е записано, че социално слабите имат право на социално подпомагане, а те са и здравно осигурени по силата на закона. Ако човекът няма никакви доходи, то нашият закон го защитава", коментира Кацаров в "България сутрин".
Той е категоричен, че здравното осигуряване е система, в която всеки трябва да има принос.
Според бившия здравен министър Мими Виткова държавата е тази, която трябва да обединява институциите, но в този случай явно държава няма.
"Хората в тежка ситуация не знаят какво да правят, именно затова социалните служби трябва да им казват какво следва, какви са техните права и задължения. Освен това законът трябва да е по-строг към хората, които не си плащат здравните осигуровки", добави Виткова пред Bulgaria ON AIR.