След срещата на Борисов и Путин в Москва както в медийното, така и в общественото пространство се появиха куп интерпретации за темите на разговор и конкретните договорки между двамата държавници за АЕЦ "Белене", "Южен поток" и "Турски Поток".
Колко реалистични са плановете на Борисов картата с газовите маршрути да се превърне в реалност и технически колко осъществимо е тръбата на "Турски поток" да бъде разклонена към България?
Енергийният експерт Васил Начев смята, че интерпретациите от страна на част от българските медии са били много странни и доста изкривяващи реалността.
"Беше повече от ясно, още преди самата среща, че на такъв тип визити нищо конкретно не може да бъде договорено. Наложи се министър Петкова да дава интервюта, за да казва какво точно е имал предвид премиерът. Част от българските медии подведоха хората със своите манипулативни новини", подчерта още Начев в студиото на "България сутрин".
По думите му срещата е била представена така, че нещата се завъртат на 180 градуса, но в същото време трябва да стане ясно, че подобни решения за "Турски поток" не зависят нито от Москва, нито от София, нито от Анкара, а от Брюксел.
Социологът Евелина Славкова е на мнение, че винаги, когато в България се заговори за Русия, има специфична емоция.
"Тази емоция се вижда в анализите на много хора в медийното и общественото пространство. Ако визитите на Радев и Борисов не бяха осъществени, едни хора щяха да кажат "защо не отидоха", сега пък други се питат "защо отидоха". По-възрастното население все още симпатизира на Русия", категорична бе Славкова пред Bulgaria ON AIR.
Според нея очакванията за срещата на Борисов с Путин са били прекалено завишени, а в същото време вътрешнополитическите борби са се отразили пряко на външната политика на страната, което би могло да наруши синхрона между институциите.